Články odjinud

Ministerstvo vydalo kuchařku pro chudé. Radí lidem, jak vařit ze zvětralého vína či slupek

Ministerstvo vydalo kuchařku pro chudé. Radí lidem, jak vařit ze zvětralého vína či slupek

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se Slezskou diakonií vydalo Úspornou kuchařku, kterou spolu s potravinovou pomocí rozdává chudým lidem. Dá se ale stáhnout i na webu ministerstva, takže se v ní může inspirovat každý. Dočtete se v ní například i to, jak zužitkovat zvětralé víno, slupky či zdřevnatělou zeleninu.  

„Tato kuchařka jde ale tak trochu proti proudu. Nenajdete v ní žádné tajemné pojmy ani exotické ingredience, k přípravě pokrmů nebudete potřebovat hi-tech laboratoř ani pokročilé magické schopnosti,“ avizují autoři publikace v úvodu.

Osmačtyřicetistránková publikace obsahuje tipy na polévky, hlavní jídla, dezerty či pomazánky. V receptech se nejčastěji používají luštěniny a místo masa konzervy. Kuchařka dokonce radí i jak využít slupky či zvětralé víno.

Ne každého ale nadchnula. Někteří lidé na sociálních sítích poukazují na to, že ministerstvo neřeší příčinu, ale následek a do lidí cpe výživově nehodnotné pokrmy. 

Podle MF Dnes byla kniha vytištěna v nákladu 3 300 kusů a vyšla na 75 tisíc korun. „Kuchařka je určena lidem v nouzi - například maminkám s dětmi v azylových domech, lidem bez domova, kteří dostávají prostřednictvím charitativních organizací základní potraviny,“ uvádí ministerstvo. 

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo loni Česku ohroženo příjmovou chudobou 960 tisíc obyvatel. To znamená, že měli k dispozici méně než jedenáct tisíc korun na měsíc.

Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel,“ uvedla pro ČTK Michaela Jirková z ČSÚ. Největší problémy s příjmy měly samoživitelky s dětmi a seniorky ve věku nad 65 let, které žijí samy. K ohroženým chudobou a sociálním vyloučením patřila téměř třetina z nich.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud