Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo vydalo kuchařku pro chudé. Radí lidem, jak vařit ze zvětralého vína či slupek

Ministerstvo vydalo kuchařku pro chudé. Radí lidem, jak vařit ze zvětralého vína či slupek

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se Slezskou diakonií vydalo Úspornou kuchařku, kterou spolu s potravinovou pomocí rozdává chudým lidem. Dá se ale stáhnout i na webu ministerstva, takže se v ní může inspirovat každý. Dočtete se v ní například i to, jak zužitkovat zvětralé víno, slupky či zdřevnatělou zeleninu.  

„Tato kuchařka jde ale tak trochu proti proudu. Nenajdete v ní žádné tajemné pojmy ani exotické ingredience, k přípravě pokrmů nebudete potřebovat hi-tech laboratoř ani pokročilé magické schopnosti,“ avizují autoři publikace v úvodu.

Osmačtyřicetistránková publikace obsahuje tipy na polévky, hlavní jídla, dezerty či pomazánky. V receptech se nejčastěji používají luštěniny a místo masa konzervy. Kuchařka dokonce radí i jak využít slupky či zvětralé víno.

Ne každého ale nadchnula. Někteří lidé na sociálních sítích poukazují na to, že ministerstvo neřeší příčinu, ale následek a do lidí cpe výživově nehodnotné pokrmy. 

Podle MF Dnes byla kniha vytištěna v nákladu 3 300 kusů a vyšla na 75 tisíc korun. „Kuchařka je určena lidem v nouzi - například maminkám s dětmi v azylových domech, lidem bez domova, kteří dostávají prostřednictvím charitativních organizací základní potraviny,“ uvádí ministerstvo. 

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo loni Česku ohroženo příjmovou chudobou 960 tisíc obyvatel. To znamená, že měli k dispozici méně než jedenáct tisíc korun na měsíc.

Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel,“ uvedla pro ČTK Michaela Jirková z ČSÚ. Největší problémy s příjmy měly samoživitelky s dětmi a seniorky ve věku nad 65 let, které žijí samy. K ohroženým chudobou a sociálním vyloučením patřila téměř třetina z nich.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744