Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo vydalo kuchařku pro chudé. Radí lidem, jak vařit ze zvětralého vína či slupek

Ministerstvo vydalo kuchařku pro chudé. Radí lidem, jak vařit ze zvětralého vína či slupek

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se Slezskou diakonií vydalo Úspornou kuchařku, kterou spolu s potravinovou pomocí rozdává chudým lidem. Dá se ale stáhnout i na webu ministerstva, takže se v ní může inspirovat každý. Dočtete se v ní například i to, jak zužitkovat zvětralé víno, slupky či zdřevnatělou zeleninu.  

„Tato kuchařka jde ale tak trochu proti proudu. Nenajdete v ní žádné tajemné pojmy ani exotické ingredience, k přípravě pokrmů nebudete potřebovat hi-tech laboratoř ani pokročilé magické schopnosti,“ avizují autoři publikace v úvodu.

Osmačtyřicetistránková publikace obsahuje tipy na polévky, hlavní jídla, dezerty či pomazánky. V receptech se nejčastěji používají luštěniny a místo masa konzervy. Kuchařka dokonce radí i jak využít slupky či zvětralé víno.

Ne každého ale nadchnula. Někteří lidé na sociálních sítích poukazují na to, že ministerstvo neřeší příčinu, ale následek a do lidí cpe výživově nehodnotné pokrmy. 

Podle MF Dnes byla kniha vytištěna v nákladu 3 300 kusů a vyšla na 75 tisíc korun. „Kuchařka je určena lidem v nouzi - například maminkám s dětmi v azylových domech, lidem bez domova, kteří dostávají prostřednictvím charitativních organizací základní potraviny,“ uvádí ministerstvo. 

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo loni Česku ohroženo příjmovou chudobou 960 tisíc obyvatel. To znamená, že měli k dispozici méně než jedenáct tisíc korun na měsíc.

Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel,“ uvedla pro ČTK Michaela Jirková z ČSÚ. Největší problémy s příjmy měly samoživitelky s dětmi a seniorky ve věku nad 65 let, které žijí samy. K ohroženým chudobou a sociálním vyloučením patřila téměř třetina z nich.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232