Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo revoluce v dopravě obyčejný podvod. Čínský autobus, který měl polykat auta, jen tak nebude

Místo revoluce v dopravě obyčejný podvod. Čínský autobus, který měl polykat auta, jen tak nebude

Měla to být revoluce v dopravě a vymodlená odpověď na brutální čínské zácpy, ale autobus TEB, který měl automobily na dálnicích „přejíždět“, je podle nových informací tamních médií jen prachsprostý scam. Čínské úřady již odstraňují koleje testovací dráhy a policii se mezitím hlásí desítky investorů, kteří chtějí své miliony zpět.  

Zklamání nad projektem, který měl potenciál řešit svíravý problém čínských dopravních kolon, střídá pořádné naštvání. Policii se totiž ozvalo již na sedm desítek investorů, kteří do tohoto projektu vložili své peníze, a nyní je po firmě Huaying Kailai požadují zpátky, upozorňuje server Quartz. Šéf firmy Bai Zhiming je mezi třiceti lidmi, které již policie v souvislosti s údajným podvodem zadržela. Zhiming měl vybrat od jednotlivých investorů přes miliardu juanů (3,38 miliardy korun), do projektu však vložil jen asi pětinu prostředků, informoval server Quartz. 

Projekt TEB autobusu byl natolik fascinující, že jeho fanoušci a investoři doufali, že se opravdu uskuteční. O to trpčí je však nyní jejich zklamání. A dopravní prostředek, který měl „polykat“ kolony stojících dopravních automobilů je jen fikce. Odborníci přitom již dříve upozorňovali, že tento projekt provází obavy z jeho nepraktičnosti i významných bezpečnostních rizik. 

Čínské zácpy jsou bolestivá realita každodenního života Číňanů, kteří na konec dopravních kolon mnohdy čekají i více než týden.

Čínské úřady nyní oznámily, že rozebrali 300 metrů dlouhé testovací koleje, které autobus pro svou jízdu používal. Vůz samotný stojí venku před garáží, co s ním bude však nikdo podle serveru The Shangaiist netuší.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1