Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladá Němka se slunila nahoře bez. Stala se obětí zvědavců s dronem

Mladá Němka se slunila nahoře bez. Stala se obětí zvědavců s dronem

Opalování nahoře bez může být pořádně nebezpečné a ponechme stranou, zda jej lékaři kvůli škodlivému slunečnímu záření schvalují, nebo ne. Své o tom ví mladá Němka, která se rozhodla slunit, jak ji příroda stvořila, na střeše svého domu. Po chvíli ale zjistila, že nad ní přelétá dron, který jí pravděpodobně filmuje. Na ulici přistihla dva muže, kteří stroj vybavený kamerou spěšně balili. O případu byla informovaná bavorská policie, která oba slídily začala stíhat.

Jeden z prvních slunných dnů letošního jara se pětadvacetiletá žena, která bydlí v Mnichově, rozhodla strávit opalováním. Na střeše svého domu, kde se cítila v bezpečí a vzdálená všem pohledům, si odložila a vystavila své tělo slunečním paprskům. Po nějaké chvíli si ale všimla, že nad její hlavou prolétává dron.

Po mužích ve věku 40 a 45 let, kteří dron rychle balili a kteří podle svědkyně mluvili německy s bavorským přízvukem, nyní pátrá policie, která o případu informovala veřejnost v pátek. Podle policistů došlo k porušení zákonů na ochranu soukromí a pravděpodobně také německé legislativy o leteckém provozu.

Celý případ se stal jen krátce poté, co německé úřady oznámily zpřísnění pravidel pro užívání civilních dronů, které zakazují používání těchto strojů nad 250 gramů k přeletům nad obytnými zónami.

Mnichovský deník Süddeutsche Zeitung informoval o tom, že se nejedná o první případ, kdy bavorská policie musela řešit přelet dronů nad zastavěnou plochou. V lednu například došlo ke srážce automobilu s 1,2 kilogramu vážícím dronem, který přistál na rušné dálnici. V říjnu loňského roku zase policie řešila případ, kdy téměř dvoukilový dron jen těsně minul procházející čtyřčlennou rodinu. Ve stejný měsíc se jiný dron nebezpečně přiblížil a ohrožoval přistávající Airbus.

Odhaduje se, že v Německu lidé vlastní víc než 400 tisíc dronů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744