Mladému páru odebrala sociálka děti. Na jejich výchovu podle ní nemají dostatečné IQ | info.cz

Články odjinud

Mladému páru odebrala sociálka děti. Na jejich výchovu podle ní nemají dostatečné IQ

Oregonský pár přišel o své dvě děti. Úřady totiž rozhodly, že rodiče nejsou „dostatečně inteligentní,“ a tak se o své potomky nedokáží správně starat a nabídnout jim to, co dokáže pěstounská rodina. 

Když Amy Fabbriniová poprvé otěhotněla, neměla o tom až do třetího trimestru ani tušení. Když se jí ale narodilo druhé dítě, přišel šok. Úřady ji a jejího partnera totiž pokládají za někoho, kdo se o děti není schopen starat.

Její partner Eric Ziegler na základě své diagnózy získal finanční pomoc z programu sociálního zabezpečení. V IQ testech totiž dosáhl jen na 66 bodů, a lékaři mu tak diagnostikovali lehké mentální postižení, nejspíš na základě tohoto zjištění začaly úřady jednat. Amy dosáhla jen 72 bodů, přičemž průměrné IQ se pohybuje od 90 do 110.

Úřadům sice nic nenaznačovalo, že by v rodině mělo probíhat zanedbávání péče nebo dokonce nějaká forma zneužívání, přesto označili Amy a Erika za nevhodný pár k výchově dětí. „Mám ráda děti, moje maminka byla učitelka ve školce a já vedle dětí vyrostla. Je to moje vášeň,“ svěřila se Amy serveru The Oregonian.

Případ rozvířil diskusi nad tím, jestli mají zákony nebo společenské standardy rozhodovat o tom, kdo je dobrý rodič a kdo ne. „Říkají, že pěstouni budou pro dítě lepší variantou, protože jim dokáží poskytnout více finančních prostředků nebo lepší vzdělání. Pokud na tento systém přistoupíme, tak by si moje děti měl vzít Bill Gates. Vždycky se totiž najde někdo lepší, než jsme my,“ poznamenal podle serveru Unilad Sherren Hagenbach, člen organizace Healthy Families of the High Desert, který pár zná osobně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud