Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladý autista kreslí dokonale přesné mapy. Projekt, který by pomohl i ostatním, má nyní na dosah

Mladý autista kreslí dokonale přesné mapy. Projekt, který by pomohl i ostatním, má nyní na dosah
 

Matěj, který trpí těžkou poruchou autistického spektra, se zamiloval do kreslení map. Jeho rodina ho v tom maximálně podporuje a společně přišli s projektem, který by mohl pomoct nejen Matějovi, ale také ostatním dětem, které se potýkají s podobným osudem.

Strastiplný příběh Matěje začal před třinácti lety. Už od narození rodiče tušili, že není všechno v pořádku. Nespal, trpěl záchvaty vzteku a paniky a dokonce začal ubližovat sobě i svému okolí. Nakonec ale lékaři dospěli k diagnóze. Matěj trpní těžkou formou Aspergerova a apaticko-abulického syndromu.

Z chaosu Matěje dostaly až rituály a postupně se s pomocí asistenta mohl začlenit i do běžného života a začít například chodit do školky. Postupem času dokonce zvládl i cestu hromadnou dopravou a nejspíš tehdy se zamiloval do map.

Nejenže všemožné mapy začal sbírat, navíc se je učil i nazpaměť a nakonec je začal překreslovat podle svých představ. Pak už stačilo jen jeho talent správně nasměrovat a využít nejen v jeho prospěch, ale také k užitku ostatním lidem, kteří se potýkají s podobnou nemocí jako Matěj.

Matějovy mapy tak nezůstanou v šuplíku a nebudou sloužit jen jako dekorace jeho pokoje, z kreseb nakonec vznikly originální potisky látek. A díky Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku mohla vzniknout speciální kolekce s názvem Autista pro Autisty, díky které se nyní rýsuje slibný projekt Maappi. Ten by mohl pomoct nejen Matějovi a jeho rodině, ale také dalším autistům.

Rodina, která nyní žádá veřejnost o podporu na platformě Hithit má v plánu část zisku věnovat na podporu psychiatrické péče a vzdělávání pro děti s poruchami autistického spektra.

Dozvědět se o projektu více a pomoci můžete zde.

Aspergerův syndrom
Řadí se do poruch autistického spektra. Lidé, kteří jím trpí, mají potíže především se socializací a komunikací, například nerozumí ironii a mají skon být velmi snadno manipulovatelní. Na druhou stranu jejich intelekt nebývá snížený a mívají velmi dobrou paměť. Apaticko-abulický syndrom zase stojí za depresemi a panickými stavy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1