Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladý hacker na dálku ovládl 150 tisíc tiskáren. Upozornil na bezpečnostní chybu

Středoškolský student z Velké Británie v sobotu večer seděl před svým počítačem a začal si pohrávat s myšlenkou, že by mohlo být poměrné zábavné, kdyby se zkusil nabourat do jiného počítačového systému. Během chvilky si vytvořil skript a za dalších několik hodin se nepozorovaně připojil do 150 tisíc tiskáren po celém světě, které byly připojené k internetu. 

Tiskárny kromě obsahu, který jim zadal jejich nový „majitel“, začaly chrlit vzkazy plné tzv. ASCII obrázků. Tedy specifických výtvorů složených z jednotlivých znaků obyčejně využívaných v textu Ty je tak možné tvořit v libovolném textovém editoru.  

Mnohé napadené tiskárny byly připojené k pokladnímu systému nejrůznějších restaurací. Personál i návštěvníky tak překvapilo, že se na jejich účtence objevil podivný robot, který navíc nesl pro mnohé nepochopitelný vzkaz.

Mladý student chtěl touto akcí upozornit na bezpečností chybu, kterou většina z nás naprosto přehlíží. Své počítače si mnoho uživatelů sice chrání běžně dostupnými antiviry, na tiskárny a další zařízení, která jsou dnes stále častěji automaticky připojená bez většího zabezpečení k internetu, ale už většinou nemyslí. 

V minulosti došlo ke zneužití tiskáren několika amerických univerzit k tisku antisemitských letáků. V té době dokonce vydali němečtí výzkumníci z Bochumské univerzity zprávu, která varovala před nebezpečím, které můžou představovat právě tiskárny.

Kromě ASCII obrázku robota lidem mladý „hacker“ s přezdívkou Stackoverflowin poslal ještě vzkaz. Tam stálo, že se jejich přístroj právě stal součástí tzv. botnetu, tedy sítě počítačů infikovaných speciálním softwerem, který umožňuje ovládat je z jednoho centra. Botnet je pak schopen rozesílat spam, vést DDoS útoky a podobě.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744