Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mnoho mužů, málo žen. V Číně bují obchod s bílým masem, pašeráci unáší dívky z okolních zemí

Mnoho mužů, málo žen. V Číně bují obchod s bílým masem, pašeráci unáší dívky z okolních zemí

Čína začíná doplácet na politiku jednoho dítěte. Asijské zemi schází ženy, proto se ve velkém unášejí z vedlejšího Vietnamu. Dívky, kterým často ještě ani nebylo 18 let, pak končí ve vynucených manželstvích v čínském vnitrozemí. Domů se jim často daří dostat až po několika letech, jindy jim nezbývá, než se se svojí nedobrovolnou rolí smířit.

Reportéři listu The Economist mluvili s několika obětmi v táboře pro unesené ženy, který u hranic zřídila americká nadace. Přestože se ženám povedlo různými způsoby z nechtěných svazků utéct, ponesou si zřejmě doživotní trauma. Mnohé navíc musely v Číně opustit i děti, které v zajetí zplodily. Stejně jako 20letá Huong, která byla nedobrovolnou manželkou několik let.

Její příběh začal, když jí bylo 15 a společně se svojí kamarádkou šla ven ve městě Lao Cai u vietnamsko-čínských hranic. Kamarádka s sebou přivedla dva mladé muže s motorkami. Po večeru v karaoke baru a několika drincích je muži násilím odvezli do hor přes hranice. Tam jim řekli, že je chtějí prodat a pokud nebudou poslouchat, nechají je zemřít v horách.

Po dvou měsících v zajetí Huong souhlasila, že se nechá provdat. Pašeráci ji dovezli do města Anhui severozápadně od Šanghaje. Prodali ji bohaté rodině, která měla zhruba 20letého syna. Společně s ní přivezli do města i další vietnamskou dívku a obě si společně slíbily, že utečou. Než to ale stačily udělat, druhá dívka otěhotněla. To samé potkalo i Huong.

Asi měsíc poté, co porodila, ji její nová rodina poslala pracovat do textilní továrny asi čtyři hodiny cesty daleko a novorozené děvčátko si nechali doma. K Huong přijížděl manžel jen jednou za měsíc, aby si od ní vzal velkou část mzdy. Žena se proto rozhodla, že uteče zpět do Vietnamu.

Podařilo se jí našetřit peníze, aby mohla cestovat sama. Na policejní stanici ji zadržovali tři měsíce a vyšetřovali, co se stalo. Následně ji propustili a zadrželi několik lidí, kteří měli podíl na jejím únosu a prodeji. Úřady poté Huong poslaly zpět do Vietnamu.

Nyní žije v táboře, který zřídila pro oběti obchodu s lidmi americká nadace Pacific Links Foundation a vzpamatovává se z traumatu. Svou dceru nechala u rodiny manžela v Číně. Nikdy prý nebude litovat, že ji porodila a nebojí se o ni. Rodina prý vypadala bohatě a měli o dítě zájem.

Pašeráci unášejí z příhraničních oblastí s Čínou nejčastěji dívky mezi 15 a 20 lety. Oběti jsou často z Barmy, Laosu, Kambodže, Mongolska, Vietnamu, ale i ze Severní Koreje. Právě z těch jsou prý následně nejposlušnější manželky. Kdyby se totiž vrátily zpět domů, čeká je pravděpodobně koncentrační tábor za překročení hranic. Cena manželek se může šplhat až k 15 000 dolarů. Často je cestou od hranic několikrát přeprodají a čím hlouběji do vnitrozemí se pohybují, tím více jejich cena stoupá.

Čína se dlouhodobě kvůli dřívější politice jednoho dítěte potýká s nedostatkem žen. Podle dat Národní statistické kanceláře v Číně (National Bureau of Statistics) je v zemi o 33,5 milionů žen méně než mužů. Nejhorší situace je ve vesnických oblastech, odkud ženy často odcházejí za prací do města a poměr mezi pohlavími je zde ještě více tristní.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744