Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mobil nenechávejte dobít na 100 procent a další klíčové rady pro větší výdrž baterky

Mobil nenechávejte dobít na 100 procent a další klíčové rady pro větší výdrž baterky

Znáte to. Jeden den si nabijete mobil a o den později se modlíte, aby vám baterka vydržela, než dojede domů z práce. Často si za to ale můžeme sami. Jak zachovat baterku ve vašem smartphonu co nejdéle "naživu"?

Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že nabíjení „po kouskách“ může způsobit nezvratné poškození baterie, a je proto lepší připojit ho do nabíječky těsně před tím, než se vybije do úplného bezvědomí. Pokud patříte mezi ně, jste na omylu. Alespoň to tvrdí jeden z největších výrobců mobilních baterií.

Podle společnosti Cadex baterie chytrých telefonů zažívají „stres“ stejně jako lidé. A stresovou záležitostí je právě její nabíjení. Jak se tedy správně chovat k baterii ve vašem smartphonu, abyste jí nezadělali na dlouhodobý problém?

Po nabití telefon odpojte

Nejhorší, co můžete pro životaschopnost mobilní baterie udělat, je dát telefon před spaním na nabíječku. Jakmile je totiž mobil připojený k nabíječce a už je nabitý, vstavujete baterii vysokému napětí, které poškozuje její chemické složení uvnitř. Cadex to přirovnává k fyzické zátěži u lidí. „Když je baterie plně nabitá, vyjměte ji. Je to jako uvolnění svalů po namáhavém cvičení,“ tvrdí výrobce baterií.

Nenechávejte telefon nabít na 100 %

Podle Cadexu nemusí být li-lon baterie úplně nabitá a není to ani žádoucí. I to totiž baterii „stresuje“ a může to vést k jejímu poškození. Aby váš smartphone vydržel nabitý celý den, připojte ho na nabíječku kdykoliv během dne, radí Cadex. Podle výrobce baterií je ideální telefon strčit do nabíječky, když ztratí zhruba 10 procent ze své původní kapacity. Dobrá rada nad zlato, ale kdo z nás na to má během dne čas?

Udržujte baterii v chladu

Baterie v chytrých telefonech jsou velmi citlivé na teplo. Pokud tedy zjistíte, že telefon během nabíjení pálí, raději baterku z mobilu úplně vyndejte. V letních dnech telefon zase nechávejte ležet jen ve stínu. Baterie ve vašem smartphonu to zaručeně ocení.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744