Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mobily a tablety jsou pro děti nebezpečné, varují vědci. Opožďují jejich vývoj

Mobily a tablety jsou pro děti nebezpečné, varují vědci. Opožďují jejich vývoj

Každý, kdo dnes vychovává dítě, jistě přemýšlí, zda mají technologie vliv na vývoj jeho ratolestí. Zatímco dříve děti koukaly maximálně na televizi, dnes mají k dispozici tablety, mobilní telefony a videohry. Jsou pro ně skutečně nebezpečné?

Nová studie se zaměřila na děti ve věku od 6 měsíců do 2 let. Vědci zjistili, že čím více batolata používala elektronické přístroje, jako jsou tablety nebo mobilní telefony, tím později začala mluvit, píše CNN.

Devět set rodičů dětí zapisovalo, kolik minut denně si jejich dítě hraje s mobily či tablety. Vědci pak hodnotili jejich řečový vývoj. Zkoumali, zda dítě používá zvuky či slova, aby upoutalo pozornost nebo požádalo o pomoc. Také se zaměřili na jejich slovní zásobu.

Dvacet procent dětí strávilo u monitoru v průměru 28 minut denně. Každých 30 minut navíc znamenalo nárůst rizika, že bude dítě opožděné ve vývoji řeči o 49 procent. To se týkalo ale jen zvuků a slov, na komunikační prostředky, jako jsou gesta či sociální interakce, používání přístrojů podle studie vliv nemělo.

Vědci zatím nevědí, proč používání technologií vývoj ovlivňuje. Domnívají se, že malé obrazovky upoutávají příliš mnoho pozornosti a dítě je tak odříznuto od svého okolí. Aby mohli ale vědci učinit rozsáhlejší závěry, potřebují problematiku lépe pochopit. Objevují se také otázky, zda mají mobily stejný vliv i v případě, když si s nimi dítě hraje společně s rodiči.

Zatím proto odborníci doporučují omezit používání těchto přístrojů u batolat. Děti si prý bohatě vystačí s běžnými hračkami a podstatný je pro ně hlavně mezilidský kontakt.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744