Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Močení do plastových lahví a vražedné tempo. Novinář se nechal zaměstnat v jednom z britských skladů Amazonu

Močení do plastových lahví a vražedné tempo. Novinář se nechal zaměstnat v jednom z britských skladů Amazonu

Pracovní podmínky v jednom ze skladů amerického gigantu Amazon se na vlastní kůži rozhodl vyzkoušet britský novinář James Bloodworth. Reportér se nechal zaměstnat ve skladu v anglickém Staffordshiru, kde chtěl zjistit, jaké klade firma vedená miliardářem Jeffem Bezosem na své zaměstnance nároky. Zkušenosti nabyté v Amazonu budou součásti připravované knihy, která mapuje situaci na nejhůře placených pracovních pozicích na britských ostrovech.

Ukázalo se například, že zaměstnanci Amazonu jsou v areálu pod takovým tlakem, že nestíhají chodit na toaletu a musejí proto močit do plastových lahví přímo na pracovišti. 

„Ti z nás, kteří pracovali ve vrchním patře skladiště, měli nejbližší toalety o několik pater níž. Lidé tak zkrátka močili do lahví, protože se báli přerušením práce porušovat pracovní morálku a vystavovat se riziku ztráty pozice a to jenom proto, že si potřebovali dojít na záchod,“ řekl James Bloodworth pro britský list The Sun.

Obdobné závěry přinesl i nedávný průzkum personální agentury Organise mezi zaměstnanci logistického centra, podle nějž se tři čtvrtiny zaměstnanců bojí si během pracovní doby odskočit. Celkem se průzkumu zúčastnilo 241 pracovníků. Jeden z nich pod podmínkou anonymity prozradil, že část z nich kvůli tvrdým pracovním podmínkám během pracovní doby ani nepije.

Reakci ze strany Amazonu přinesl zpravodajský web Business Insider. Ve vyjádření, které Amazon zaslal, firma uvádí, že uvedená obvinění nemůže potvrdit, protože podobné informace od svých pracovníků nemá. Amazon se také hájí tvrzením, že je mezi žadateli o práci oblíbený, s tím, že se na britských ostrovech jedná o sedmého nejžádanějšího zaměstnavatele.

Amazon je svými tvrdými nároky na zaměstnance známý. Společnost například pomocí čipů sleduje pohyb pracovníků a vyhodnocuje tak jejich zasazení. Ti, kteří neplní normy, poté mohou čelit postihům. Cíle se navíc podle výpovědi pracovníků neustále zvyšují. Během jedné hodiny by měl jeden zaměstnanec centra připravit až 120 zásilek.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1