Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mouchy jsou větší zlo, než jste si mysleli. Jsou přenašečkami víc než 600 nebezpečných bakterií

Mouchy jsou větší zlo, než jste si mysleli. Jsou přenašečkami víc než 600 nebezpečných bakterií

Mouchy jsou nechtěnými obyvateli milionů domácností po celém světě, a protože jsou povětšinou vnímány jen jako otravný hmyz, nevěnuje se jim příliš velká pozornost. Studie odborníků z americké Pensylvánské státní univerzity ale nabádá k obezřetnosti. Mouchy podle ní přenášejí mnohem víc bakterií, než se dosud předpokládalo, a mohou tak způsobovat žaludeční potíže, otravu krve nebo zápal plic.

Až příště uvidíte mouchu, jak sedá na váš talíř s jídlem, možná si po varování amerických vědců rozmyslíte, jestli se do jídla pustit, nebo ne. Analýza DNA, kterou provedli odborníci z Pensylvánské univerzity, totiž zjistila, že mouchy a jejich o něco větší kolegyně masařky poskytují útočiště víc než 600 druhů bakterií, které jsou spouštěčem nejrůznějších infekcí a dalších nemocí. Živé bakterie pak mouchy šíří dál za pomoci svých nohou a křídel.

„Lidé tušili, že existují patogeny, které jsou přenášeny mouchami, nevěděli ale, do jaké míry to je pravda a jak moc jsou přenášeny,“ řekl pro BBC profesor Donald Bryant, který se na studii podílel. Odborníci při ní podrobili analýze DNA mikroby, které byly nalezeny na masařkách a mouchách domácích. Zatímco u prvního druhu našli celkem 316 typů bakterií, u běžných much to bylo dokonce 351. A jen z části se jednalo o stejné bakterie.

Podle amerických vědců může být navíc hrozba much hygieniky a ochránci veřejného zdraví často podceňovaná a hmyz může přispívat k rychlému šíření bakterií v kritických situacích. „Opravdu vás to přiměje dvakrát si rozmyslet, jestli na vašem příštím pikniku sníte ten bramborový salát, který byl po celou dobu venku,“ říká Bryant o mouchách, které se často pohybují kolem mršin uhynulých zvířat a jejich výkalů.

Podle vědců však nové zjištění může přinést i pozitivní využití tohoto drobného hmyzu. „Mouchy by ve skutečnosti mohly být záměrně vypouštěny jako autonomní bionické drony do nejmenších prostor a štěrbin, aby poté, co budou znovu odchyceny, informovaly o všech biotických materiálech, se kterými se setkaly,“ tvrdí odborník Stephan Schuster Nanyang Technological University v Singapuru.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1