Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Možná jsem vašemu tátovi tančila na klíně." Zpověď striptérky, které fanoušci zaplatili vydání knihy

„Možná jsem vašemu tátovi tančila na klíně." Zpověď striptérky, které fanoušci zaplatili vydání knihy

Oslava žen,  které se za své povolání nestydí a mají rády peníze. Tak líčí Jacqueline Francesová svůj nový počin, ve kterém popisuje, jak vypadá běžný den (a běžná noc) striptérek. Co si myslí o svých zákaznících? A jaká jsou pravidla etikety ve strip baru?

„Ahoj, já jsem Jacqueline Frances a možná si mě pamatujete, když jsem vašemu tátovi dávala lap dance,“ uvádí sebe i novou knihu striptérka, která se za své povolání ani v nejmenším nestydí. Spíše naopak, je na něj pyšná. A soudě podle částky, kterou na svůj knižní pohled na prostředí sexuálních pracovnic vybrala, má k tomu důvod. Přestože v crowdfundingové kampani na serveru kickstarter.com veřejnost pro svůj projekt žádala o 20 tisíc dolarů, vybrala téměř o 50 procent více.

 

„Pokud hledáte příběh o striptérce, která se stydí za své tělo a skrze složitá životní rozhodnutí hledá cestu k nápravě, tak tato kniha nejspíš nebude pro vás. Je to totiž totální oslava odvážných a nevázaných žen, kterým je úplně u pr****, co si myslíte o morální úrovni žen a dívek pracujících v sexuálním průmyslu,“ směje se sympatická blondýnka.

Kniha samotná vychází ze tří stovek rozhovorů, které Francesová udělala se svými kolegyněmi po celém světě. Obsahuje další data, ilustrace, běžný den a noc striptérky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1