Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazivé detaily masakru rodiny na Ústecku: vrazi šli pro osm milionů. Kdo je úkoloval?

Mrazivé detaily masakru rodiny na Ústecku: vrazi šli pro osm milionů. Kdo je úkoloval?

Dva nevinní lidé přišli o život a tři děti z toho mají doživotní trauma. Motiv brutální vraždy manželů Marie a Aleše S. v chatové osadě na Ústecku už pomalu vyplouvá na povrch. Z výpovědi komplice vraha, který spáchal na místě sebevraždu, vyplývá, že si do chatky šli pro osm milionů korun.

Lidovým novinám se podařilo získat vazební usnesení, které soud vydal nad druhým z pachatelů J. T. Ten se po činu sám přihlásil policii. Dokument částečně odhaluje, co za vraždou stálo. „Cílem tohoto jednání bylo umožnit získat dosud neustanovené osobě částku ve výši 8.000.000 korun,“ píše se v něm.

Kriminalisté však podle Lidovek nevědí, pro koho měli pachatelé peníze uloupit. V případu tak možná figuruje ještě třetí osoba, která byla objednavatelem činu. Druhou možností je, že o ní hlavní pachatel M. B. mluvil, aby obelstil svého kumpána. Za svůj podíl na činu měl totiž dostat jen půl milionu korun.

Z vazebního dokumentu také vyplývá, jak k činu došlo. J. T. a M. B. vtrhli na pozemek manželů 7. ledna v deset hodin večer. Oba byli maskovaní kuklami a M. B. měl u sebe nelegálně drženou pistoli, kterou před domem zastřelil psa. V obýváku domu pak plastovými pouty svázali manžele a jejich tři děti.

Více se dočtete na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1