Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazivý případ znásilněné ženy: Napadl ji bratranec, za cizoložství pak dostala trest smrti

Mrazivý případ znásilněné ženy: Napadl ji bratranec,  za cizoložství pak dostala trest smrti

Mladá Pákistánka spala v domě s celou rodinou, když přišel její bratranec a znásilnil ji. Bezmocná 19letá žena se nemohla nijak bránit ani volat o pomoc. Rodinný příbuzný držel v ruce zbraň a ona se bála o život. Vesnická rada v provincii Paňdžáb ji pak za sexuální styk s bratrancem odsoudila k trestu smrti. Příběh, o kterém informoval britský deník Independent, se ale dočkal šťastného konce.

Mladá žena ve svém prohlášení uvedla, že ona i její rodina zrovna spala, když se do jejího domu v oblasti Rajapur vplížil její bratranec a sexuálně ji napadl. „Nemohla jsem volat na poplach, protože držel zbraň,“ řekla podle serveru Press Trust of India policii. „Pančaját ale odmítl moje prohlášení přijmout a deklaroval, že jsem s ním spala záměrně,“ dodává.

Pančajáty jsou neformální vesnické rady, které fungují jako soudy v odlehlých oblastech Pákistánu. Už v minulosti byly kritizovány za vydávání krutých trestů za prohřešky, jako je cizoložství. Jejich rozsudky však nemají právní základ ani postavení.

Zatímco ji pančaját odsoudil k trestu smrti, sexuální útočník je podle rozhodnutí vesnické rady bez viny a měl by tak zůstat nepotrestán. Jak tvrdí mladá Pákistánka, k uložení trestu smrti radu donutili čtyři muži včetně otce násilníka.

Otřesný příběh se ale zřejmě dočká dobrého konce. Policejní důstojník stanice v pákistánském Fazilpuru oznámil, že na incident už byla podána oficiální stížnost, na základě které by mohli útočníka vzít do vazby. V bezpečí je i napadená žena, kterou přijalo vládní zařízení pro uprchlíky v Rajanpuru. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1