Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muslima vyhodili z letadla, protože zmínil 11. září. „Bylo to naprosto nevinné,“ brání se a spustil soudní bitvu

Muslima vyhodili z letadla, protože zmínil 11. září. „Bylo to naprosto nevinné,“ brání se a spustil soudní bitvu

Kdyby si Mohammad Khan své poznámky odpustil, nejspíše by do cíle v kolumbijském Medellínu bez problémů doletěl. Jenže bezpečnostní opatření při odbavení letadla trvala déle, než je obvyklé, a tak prohodil se spolucestujícím několik slov o přísnějších kontrolách po teroristických útocích z 11. září 2001. Jenže pak se nestačil divit. Letadlo vzalo z runwaye zpátečku a Khana si odvedla policie v poutech. O případu informoval britský The Independent.

„Jenom jsem prohlásil, že nyní jsou bezpečnostní opatření mnohem přísnější, než byly před 11. zářím,“ tvrdí Khan. „Směrem k letušce jsem pak prohodil: Vsadím se, že vaše práce se od té doby také změnila,“ dodal. Jenže posádka letadla si to podle něj vyložila po svém a svou reakci kompletně přehnala. Nechala letadlo zastavit a jeho vyvést do rukou strážců zákona. Proto se nyní domáhá odškodnění u soudu.

„Naprosto mi to zničilo můj let, na jehož konci mě čekal pracovní pohovor kvůli stáži v Medellínu. Ale již na začátku cesty v Londýně jsem byl popotahován kvůli barvě své kůže. Kdybych byl starší běloch a řekl přesně ty samé věty, nic by se nestalo,“ je přesvědčený Khan, absolvent londýnské middlesexské univerzity.

Poté, co byl vyveden z letadla, policie uznala, že se jednalo o pouhé nedorozumění a ani ho nevyslýchala. Posádka letecké společnosti Virgin Atlantic ho však již zpět na palubu letadla nepustila. Letenka za 600 liber mu tak propadla a musel cestovat až dalším letem u jiné společnosti. Vzhledem k ponížení a k tomu, že mu letenky Virgin Atlantic odmítnul proplatit se Khan brání u soudu, kde po společnosti žádá pět tisíc liber a zaplacení soudních výloh jako odškodné.

Mluvčí letecké společnosti uvedl, že Khan byl donucen opustit letadlo poté, co několik pasažérů a členů posádky zaznamenalo jeho naprosto nevhodné poznámky ohledně bezpečnosti. Medializace kauzy však podle všeho napomohla ke vstřícnějšímu postupu společnosti. „Náš tým je nyní s Khanem v kontaktu a nabídli jsme mu proplacení jeho letenek,“ dodal tiskový mluvčí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744