Muž byl 340 dní ve vesmíru, jeho identické dvojče zůstalo na Zemi. Jak se proměnili? | info.cz

Články odjinud

Muž byl 340 dní ve vesmíru, jeho identické dvojče zůstalo na Zemi. Jak se proměnili?

Loni v březnu se astronaut Scott Kelly vrátil poté, co strávil 340 dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Během této doby vědci pozorovali nejenom jej, ale i jeho identické dvojče Marka, který žil běžný život.

 

Vzhledem k tomu, že mají oba muži stejnou DNA, měli vědci vzácnou příležitost sledovat změny v lidském těle během jednoho roku u člověka žijícího v kosmu v porovnání s tím, jak se lidské bytosti mění na Zemi.

Vědci už předtím věděli, že i pouhý půlroční pobyt ve vesmíru může mít negativní vliv na lidský organismus, jako je protažení páteře, smršťování svalů nebo narušení spánkového cyklu. Jak se ale člověk promění po delším časovém úseku, tak dobře známé nebylo. Pozorování Scotta a Marka proto může poskytnout důležité informace pro budoucí dlouhodobé vesmírné mise.

Vědci odebrali oběma mužům biologické vzorky před, během a po Scottově vesmírné misi a údaje stále analyzují. Bude proto ještě trvat, než se kompletní zpráva dostane na veřejnost. A ani nemusí – pokud některé informace nebudou chtít dvojčata zveřejnit, zůstanou tajné. Některé zajímavé informace z pozorování jsou však známé už dnes.

Sledování bratrů například prozradilo, že koncové části chromozomů (takzvané telomery) se ve Scottově těle natáhly, po přistání na Zemi se ale zase vrátily do normálu. Tento poznatek nechal vědce v úžasu, protože krátké telomery jsou obvykle spojovány s přibývajícím stářím. Odborníci zatím vsází na to, že u astronauta se takto projevilo víc pohybu a menší spotřeba kalorií.

Pozorování také odhalilo, že těla obou mužů hostila odlišné druhy střevních bakterií, které napomáhají trávení. NASA to připisuje různému stylu stravování, ale také právě změně prostředí. Během ročního sledování se u Scotta zároveň snížil počet bílých krvinek, zatímco u Marka se zvýšil. Řadu dalších poznatků vědci zpracovávají a stále zkoumají.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud