Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž byl 340 dní ve vesmíru, jeho identické dvojče zůstalo na Zemi. Jak se proměnili?

Muž byl 340 dní ve vesmíru, jeho identické dvojče zůstalo na Zemi. Jak se proměnili?

Loni v březnu se astronaut Scott Kelly vrátil poté, co strávil 340 dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Během této doby vědci pozorovali nejenom jej, ale i jeho identické dvojče Marka, který žil běžný život.

 

Vzhledem k tomu, že mají oba muži stejnou DNA, měli vědci vzácnou příležitost sledovat změny v lidském těle během jednoho roku u člověka žijícího v kosmu v porovnání s tím, jak se lidské bytosti mění na Zemi.

Vědci už předtím věděli, že i pouhý půlroční pobyt ve vesmíru může mít negativní vliv na lidský organismus, jako je protažení páteře, smršťování svalů nebo narušení spánkového cyklu. Jak se ale člověk promění po delším časovém úseku, tak dobře známé nebylo. Pozorování Scotta a Marka proto může poskytnout důležité informace pro budoucí dlouhodobé vesmírné mise.

Vědci odebrali oběma mužům biologické vzorky před, během a po Scottově vesmírné misi a údaje stále analyzují. Bude proto ještě trvat, než se kompletní zpráva dostane na veřejnost. A ani nemusí – pokud některé informace nebudou chtít dvojčata zveřejnit, zůstanou tajné. Některé zajímavé informace z pozorování jsou však známé už dnes.

Sledování bratrů například prozradilo, že koncové části chromozomů (takzvané telomery) se ve Scottově těle natáhly, po přistání na Zemi se ale zase vrátily do normálu. Tento poznatek nechal vědce v úžasu, protože krátké telomery jsou obvykle spojovány s přibývajícím stářím. Odborníci zatím vsází na to, že u astronauta se takto projevilo víc pohybu a menší spotřeba kalorií.

Pozorování také odhalilo, že těla obou mužů hostila odlišné druhy střevních bakterií, které napomáhají trávení. NASA to připisuje různému stylu stravování, ale také právě změně prostředí. Během ročního sledování se u Scotta zároveň snížil počet bílých krvinek, zatímco u Marka se zvýšil. Řadu dalších poznatků vědci zpracovávají a stále zkoumají.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744