Muž mnoha jmen i žen a svůdník par excellence. Před 220 lety zemřel Casanova, připomeňte si jeho příběh | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž mnoha jmen i žen a svůdník par excellence. Před 220 lety zemřel Casanova, připomeňte si jeho příběh

Muž mnoha jmen i žen a svůdník par excellence. Před 220 lety zemřel Casanova, připomeňte si jeho příběh
 

Italský spisovatel, volnomyšlenkář, svůdník a dobrodruh Giacomo Girolamo Casanova, který zemřel před 220 lety, 4. června 1798, v Duchcově, byl mužem mnoha jmen i žen. Jeho přesné jméno se nedá zjistit z žádných materiálů, ve svých Pamětech uvedl přes 130 žen, s nimiž se během života intimně sblížil. Konec života prožil Casanova v ústraní jako knihovník v šlechtických službách na duchcovském zámku hraběte Valdštejna.

Život benátského rodáka měl k nudě daleko: byl například knězem, vojákem, nějakou dobu se živil i jako houslista v orchestru. V Paříži se seznámil s madame Pompadour a od ministra financí dostal povolení ke zřízení loterie, v Postupimi si získal přízeň pruského krále Bedřicha II., v ruské říši zase carevny Kateřiny Veliké. Vedle toho byl uvězněn v Benátkách i ve Španělsku, byl vypovězen z Turína, Florencie i Vídně a musel tajně uprchnout ze Stuttgartu či z Londýna.

Casanova neproslul jen jako skvělý společník (i v kruzích nejvyšších), byl též horlivým spisovatelem a dramatikem. A zatímco o jeho sexuálních statistikách někteří historici pochybují, všichni se shodují v tom, že měl nadprůměrně široký rozsah vědomostí a byl bystrým pozorovatelem své doby.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.