Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž na Facebooku urazil islámského proroka. Dostal trest smrti

Muž na Facebooku urazil islámského proroka. Dostal trest smrti

Pákistánec Taimoor Raza byl obviněn z rouhání a následně odsouzen k trestu smrti za urážku proroka Mohameda na sociálních sítích. Obvinění přišlo poté, co na Razu na Facebooku narazil pracovník protiteroristického úřadu. Razovi právníci upozorňují, že pákistánská vláda usiluje o spolupráci s Facebookem a Twitterem, aby mu pomáhali odhalovat rouhání.

K odsouzení k trestu smrti za rouhání na sociálních sítích došlo v Pákistánu vůbec poprvé. Pákistánec Taimoor Raza se ho měl dopustit v konverzaci o islámu na Facebooku s osobou, která se následně ukázala být pracovníkem úřadu, jež v Pákistánu bojuje proti terorismu. Na fakt poukázali Razovi právníci, kteří tvrdí, že jejich klient je nevinný. Proti rozsudku pákistánského soudu se chtějí odvolat.

Pákistán se v březnu letošního roku obrátil na sociální sítě Facebook a Twitter a požádal je o pomoc s odhalováním rouhání mezi jeho uživateli. Kromě lidí žijících přímo v Pákistánu by měli být sledovány i Pákistánci bydlící v zahraničí.¨

Facebook tehdy reagoval slovy, že bere vážně všechny žádosti, které přicházejí od vlád. Zdůraznil ale, že „cílem je chránit soukromí a práva našich uživatelů“. Twitter odmítl žádost pákistánské vlády komentovat.

Od té doby miliony Pákistánců obdrželi od vlády textové zprávy s varováním, že se mají vyvarovat rouhačského chování online.

Rouhání je v Pákistánu považováno za vážný trestný čin, za který hrozí nejvyšší trest, kterým je odsouzení k smrti.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1