Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž sedí 120 hodin týdně u Playstation, hraje i ve spánku. „Sony mě přehlíží, jinde bych byl celebrita,“ stěžuje si

Muž sedí 120 hodin týdně u Playstation, hraje i ve spánku. „Sony mě přehlíží, jinde bych byl celebrita,“ stěžuje si

Jeho revírem jsou videohry a jeho tempo je vražedné – jeden z nejzapálenějších hráčů mezi fanoušky konzole Playstation Haram Karim sbírá denně ceněné platinové trofeje. Týdně sedí před obrazovkou s ovladačem v ruce až 120 hodin. „Každý den bych rád skončil, ale jsem na tom příliš závislý, nejde to,“ svěřuje se Karim, který občas hraje, i když spí. Seznamte se s mužem, který svoji závislost dotáhl na úplně novou úroveň.

Nejdřív trochu teorie: Hráči, kteří mají konzoli Playstation, sbírají za plnění úkolů ve videohrách trofeje. Někdy jde jen o to danou hru dokončit, jindy je potřeba víc úsilí a úporná snaha splnit specifický cíl. Seznam podobných úkolů má každý titul, a když je hráč splní všechny, dostane platinovou trofej. A právě na jejich sbírání se zaměřuje Hakam Karim, který má v hráčském světě přezdívku Hakoom a na kontě má od roku 2009 už 1 200 platinových pohárů. Tedy úctyhodných 1 200 her, které hned několikrát prošel horem dolem.

„Jakmile jsem se tehdy dozvěděl o sbírání trofejí, byl jsem nadšený. Moc jsem chtěl soutěžit a být mezi nejlepšími deseti hráči. Jakmile jsem tu hranici překročil, věděl jsem, že se dostanu až na vrchol,“ tvrdí v rozhovoru pro web Eurogamer Karim, který byl teprve druhým člověkem, který hranici 1 200 trofejí překročil.

Plnění úkolů přitom mnohdy není nijak lehké. Karim ale přesto tvrdí, že má čas i na rodinu. „Každý den jdu do práce, pak přijdu domů, najím se a pak pár hodin hraju. Pak strávím nějaký čas s rodinou nebo jdu ven, přijdu a zase hraju. Pak jdu spát,“ popisuje svojí rutinu Karim.

Podle popisu se zdá, že jeho den je zřejmě nafukovací a že snad není možné, aby vše stihnul. Rekordman ale přiznává, že přece jen naplňuje některé předsudky o chorobných hráčích. „Dokonce když spím, tak občas nechávám hru běžet a nechám zmáčknutý ovladač tak, aby se můj pohyb neustále opakoval znovu a znovu. Získávám tak další potřebné body,“ svěřuje se hráč, který si prý konzoli někdy bere i do práce, když se nudí.

I když se sbírání trofejí stalo téměř smyslem jeho života, přesto není úplně spokojený. Kvůli získávání platinových odměn totiž musí hrát i hry, které jsou dostupné například jen v Asii, nebo ty, po kterých by vybíravý hráč pravděpodobně nesáhnul. Jako jeden z nejloajálnějších zákazníků si ale stěžuje, že prý necítí od firmy Sony, která konzole prodává, žádné uznání.

„Nikdy jsem neslyšel třeba jen Děkuji. Sony mě naprosto ignoruje,“ stěžuje si Karim. Naráží tak zřejmě na situaci u konkurenčního Microsoftu, který ze svých vrcholových hráčů dělá celebrity, vozí je na herní šampionáty a hrdě se k nim hlásí.

Přestože Karimova honba za platinovými poháry mu dle jeho slov dodává smysl života, i on občas uvažuje, jaké by to bylo s hraním skončit. „Každý den bych rád skončil, ale jsem na tom příliš závislý, nejde to,“ uzavírá rekordman. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1