Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž záhadně zmizel na pět let. Našli ho zmateného a bez bot na jiném kontinentu

Muž záhadně zmizel na pět let. Našli ho zmateného a bez bot na jiném kontinentu

Kanaďana Antona Pilipa viděla rodina naposledy před pěti lety. Zmateného, bez bot a jakýkoliv dokumentů ho objevili v brazilském městě Manaus v Amazonském deštném pralese. A ukázalo se, že má za sebou pozoruhodnou cestu.

Bratr devětatřicetiletého muže Stefan Pilipa médiím řekl, že jeho bratr začal před svým zmizením trpět psychickými problémy a léčil se ze schizofrenie. Očividně přešel doslova celý kontinent až do Jižní Ameriky. Přežíval zřejmě díky žebrání či jídlu z popelnic, napsal The Telegraph.

„Byl jsem ohromen, že je naživu a došel tak daleko,“ řekl Pilipa. „Byl jsem frustrovaný a ptal se sám sebe: Kde je, co se s ním stalo?“ dodal.

Není známo, jak Kanaďan urazil vzdálenost 16 tisíc kilometrů. Ví se, že překročil hranice minimálně 10 států, cestoval celou Severní Amerikou a Jižní Amerikou z kanadského Vancouveru až do Argentiny a pak zase zpět do Brazílie. Poprvé ho policie zadržela v prosinci v Brazílii a odvezla ho do nemocnice, odkud utekl a vydal se do džungle.

Podle Helenice Vidigalové, policistky, která ho vyslýchala, utekl v oblasti, která je plná predátorů a krokodýlů. „Opravdu jsme se báli, že ho snědlo nějaké zvíře,“ řekla. Amazonský prales je i pro zkušené dobrodruhy nebezpečný.

Když muže v opět vypátrali, policistka našla rodinu Pilipových přes Twitter. Jeho bratr letěl do Brazílie, aby ho přivezl zpátky. „Vypadal hrozně, zdraví se začalo zhoršovat. Našli jsme ho právě včas,“ myslí si Pilipa.

„Vím, že mám velké štěstí, že jsem na živu. Jsem šťastný, že se můžu vrátit ke své rodině,“ řekl ztracný muž. V roce 2011 byl obviněn z napadení a deliktů ohledně zbraní, ale zmizel před tím, než došlo k soudu.  Když přicestoval zpět do Toronta, byl sice zadržen ale poté se dostal na svobodu na kauci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744