Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muzeum v Amsterdamu přivítalo návštěvníka číslo 10 000 000. Přichystalo pro něj červený koberec a tuto jedinečnou odměnu

Muzeum v Amsterdamu přivítalo návštěvníka číslo 10 000 000. Přichystalo pro něj červený koberec a tuto jedinečnou odměnu

Slavné nizozemské Rijksmuseum oslavilo milník. Ve čtvrtek do něj se svými žáky zavítal Stefan Kasper, který to dlouho považoval za obyčejnou výpravu za uměleckými skvosty. Stal se ale návštěvníkem číslo 10 000 000 a to nemůže zůstat jen tak. Muzeum mu zajistilo jedinečnou noc o samotě „ve společnosti“ Rembrandtova skvostu Noční hlídka.

Červený koberec, ovace, pohodlná pohovka a nakonec i zcela opuštěné muzeum. Stefan Kasper si asi nikdy dřív ani nepředstavoval, že by ho něco podobného potkalo, přesto se dočkal. Pro svůj „zlatý lístek“, jak píše agentura AFP, si zašel ve čtvrtek, když do slavného domu umění zamířil se svými studenty z nedalekého Aerdenhoutu. Nakonec strávil noc.

„Spal jsem jen metry od Noční hlídky. Pořád tomu nemůžu uvěřit,“ komentoval to Kasper po jedinečné noci. Jednalo se podle něj skutečně o ničím nerušený zážitek. „Nebyla tu žádná ostraha, nebo byla opravdu dobře schovaná,“ popisuje muzejní samotku.

Kasper uvedl, že měl možnost pořídit si pár selfie a procházet se jen tak v ponožkách po velkých sálech. Bylo o něj taky náležitě postaráno: gazpacho, hovězí připravené kuchařskou špičkou z restaurace s michelinskou hvězdou a dobré pití.

Kasper přiznává, že nikdy nebyl zrovna velkým fanouškem Rembrandtova díla. Ale teď se prý na jeho slavnou malbu dívá novýma očima. „Objevil jsem tam postavy, kterých jsem si nikdy dřív nevšiml. Ožívaly mi před očima,“ říká. „Je to zážitek, který nikdy nedostanu z paměti,“ uzavírá šťastný učitel.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1