Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mužská obřízka může být zdraví prospěšná. Snižuje pravděpodobnost přenosu viru HIV

Mužská obřízka může být zdraví prospěšná. Snižuje pravděpodobnost přenosu viru HIV

Je již delší dobu známo, že mužská obřízka redukuje pravděpodobnost přenosu viru HIV 1. Podle dřívější studie dospěly vědci k závěru, že výskyt HIV 1 v Africe je menší, pokud je zvykem chlapce obřezávat. Doposud ale nebyla zveřejněna studie, která by pojednávala o přenosu viru HIV 2.

Existují dva typy viru HIV. Typ HIV 1 je agresivnější a rozšířenější především ve vyspělém světě a právě on způsobil globální pandemii. Podobný virus HIV 2 méně častěji vyústí ve smrtelnou chorobu AIDS a je rozšířený především v Západní Africe, jak napsal serve Haaretz.   

Mezinárodní tým vědců se zaměřil na 30 měst ve státech západní Afriky. Podle závěrů studie se typ viru HIV 2 rychleji šíří právě ve venkovských oblastech, kde obřízka nemá tradici a místní loví kvůli masu divoké primáty. Vir HIV 2 přenášejí primáti z čeledi kočkodanovitých a je pravděpodobné, že lidé se nakazili ze zkonzumovaného masa.

Studie se věnují většinou viru HIV 1, přestože virem HIV 2 je nakažen více než milion lidí. Její výsledky se objevují v době, kdy Evropou rezonuje debata o mužské obřízce chlapců mladších 18 let. Často v ní zaznívá, že se jedná o porušování práv a obřízka není zdraví prospěšná. V Dánsku byla v roce 2013 zveřejněna studie, podle které nelze spolehlivě dokázat přínosy u tak nenávratné procedury. Obřízka podle studie snižuje citlivost penisu při pohlavním styku a nepřináší žádné výhody. Na druhou stranu Americká pediatrická akademie tvrdí, že obřízka snižuje riziko přenosu viru HIV, infekce močových cest a rakoviny penisu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744