Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na obloze se po více než 150 letech objevil jedinečný úkaz. Podívejte se, co jsme vidět nemohli

Na obloze se po více než 150 letech objevil jedinečný úkaz. Podívejte se, co jsme vidět nemohli

Část obyvatel zeměkoule měla dnes možnost vidět na obloze unikátní úkaz, který někteří odborníci nazývají modrorudý superúplněk. Štěstí vidět dočervena zbarvený obrovský úplněk měli ale jen na západním pobřeží Spojených států a Kanady, v Tichomoří a v Asii. Podle agentury AP se bude tento trojnásobný jev spojený s Měsícemopakovat až v roce 2037.

Vesmírnému úkazu, v němž se spojí tři jevy spojené s Měsícem, se říká lunární trifekta. Jde o spojení jevů, jímž se říká modrý Měsíc, rudý Měsíc a superúplněk. Naposledy byl tento jev vidět podle některých astronomů v roce 1982, podle jiných zdrojů to bylo dokonce v roce 1866.

Označení modrý úplněk nemá nic společného s barvou Měsíce, ale jde o druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci. V angličtině dal tento jev vzniknout slovnímu obratu „once in a blue moon“, což znamená „jednou za dlouhou dobu“ (česky se říká třeba „jednou za uherský rok“). Dva „modré úplňky“ budou opět v březnu.

Krvavý či rudý úplněk je jev, k němuž dochází po úplném zatmění Měsíce a Měsíc se při něm opravdu zbarví do ruda. Měsíční disk se schová za zemský stín, ale mírně jej osvětluje červená část spektra slunečního světla.

Označení superměsíc označuje situaci, kdy je Měsíc v úplňku a od Země je vzdálený méně než 360 000 kilometrů. Jeví se proto jako větší a jasnější oproti jiným úplňkům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1