Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na světě je víc než 40 milionů otroků. Proti své vůli je nutí k sexu i k práci, týká se to i dětí

Na světě je víc než 40 milionů otroků. Proti své vůli je nutí k sexu i k práci, týká se to i dětí

Nová studie Mezinárodní organizace práce odhaduje, že v roce 2016 trpělo takzvaným novodobým otroctvím přes 40 milionů lidí, přibližně čtvrtinu z nich tvořily děti. Odhad počítá i s lidmi, kteří setrvávají ve vynuceném manželství, kteří v předchozích údajích chyběli. 

Údaje naznačují, že necelých 25 milionů lidí bylo v loňském roce vězněno a nuceno k práci. Zpráva takzvané novodobé otroctví rozdělila do několika kategorií. Přibližně 16 milionů otroků sdružují soukromé subjekty, 4,8 milionů lidí je nuceno snášet sexuální vykořisťování a přes 4 miliony lidí vykořisťuje stát. Těch, kteří proti své vůli setrvávají v nuceném manželství, je přes 15 milionů. Z celkového počtu 40 milionů lidí, kteří se s otroctvím setkávají, tvoří z jedné čtvrtiny děti.

„To, že se 40 milionů lidí na celém světě musí potýkat s novodobých otroctvím je nepřijatelné,“ řekla podle serveru The Guardian Fiona Davidová, výkonná ředitelka Walk Free Foundation. „Asi 24,9 milionů lidí pracuje pod nátlakem a výhružkami, pracují v zemědělství, stavebnictví nebo v sexuálním průmyslu. Organizaci spojených národů úřady nahlásili ale jen 63 tisíc obětí otroctví.“

Výzkum také naznačuje, že pokud se tito lidé pokusí úřadům násilí nebo výhružky nahlásit, zaměstnavatelé je okamžitě sankcionují. „Otroctví ovlivňuje celou rodinu, asi 18 procent mužů uvedlo, že zaměstnavatel ohrožuje jejich rodiny, a to včetně dětí.“

Novou kategorii ve zprávě o otroctví tvoří takzvaná vynucené sňatky. „Není nám jasné, proč tato forma násilí nebyla ještě do žádného výzkumu zařazena. Pokud je někdo za účelem sňatku prodán a v manželství pak zdarma vykonává určenou práci a nemá sebemenší sexuální autonomii, tak se bavíme o otroctví,“ dodává Michaëlle de Cock z Mezinárodní organizace práce.

Podle nové zprávy je novodobé otroctví nejrozšířenější v Africe, po ní následuje Asie a Tichomoří. Autoři ale zároveň připomínají, že výsledky by měly být interpretovány s jistou rezervou, kvůli nedostatku dat z arabských zemí a Ameriky. „Domníváme se, že tento odhad je zatím ten nejspolehlivější, a to i přesto, že jsme nemohli zmapovat některé oblasti, jako jsou například uprchlické trasy.“ 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744