Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na takového slona už v newyorských cirkusech nenarazíte. Průlomový zákon zamezí jejich týrání

Na takového slona už v newyorských cirkusech nenarazíte. Průlomový zákon zamezí jejich týrání

Stát New York zakázal v rámci „zábavních akcí“, jako jsou cirkusy, přestavení nebo průvody, využívání slonu. Newyorský guvernér Andrew Cuomo přišel se zákonem o ochraně těchto zvířat poté, co ho v červnu schválila státní legislativa. 

Zákon, který zakazuje vystupování slonu, vstoupí v platnost v roce 2019 a tomu, kdo ho poruší, bude hrozit pokuta až do výše 1000 dolarů, v přepočtu tedy téměř 22 tisíc korun.

Všechny organizace, které hájí práva zvířat, už po podobném zákonu volají dlouho nejen v New Yorku. Podle nich je výcvik slonů, kteří se mají zapojit do zábavního průmyslu, příliš krutý. Organizace na ochranu zvířat, včetně světoznámé PETA, proto zákon, který bude aplikován ve státě New York, velmi vítají a nazývají ho „zvířecím vítězstvím“.

„Takové využívání slonů škodí jejich zdraví a je potenciálně nebezpečně,“ řekl guvernér Cuomo podle serveru The Independent. „Zákon o ochraně slonů podporuje snahu této administrativy bojovat proti týrání zvířat a vytvářet tak silnější a humánnější New York.

Členka newyorského sněmu Amy Paulinová pak podle NBC dodala, že „sloni byli zneužívání na zábavních akcích příliš dlouho. Mučení a špatné životní podmínky často vedly k brzké smrti těchto inteligentních a něžných zvířat.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1