Články odjinud

Na tomto si pochutnávala smetánka před tragédií Titaniku. Sběratel dal za unikátní menu pohádkové jmění

Na tomto si pochutnávala smetánka před tragédií Titaniku. Sběratel dal za unikátní menu pohádkové jmění

Vývar consommé, jarní jehněčí nebo sladký chléb – právě to se servírovalo 2. dubna 1912 během první zkušební plavby zaoceánského parníku Titanic. Přes sto let staré obědové menu se v sobotní aukci vydražilo za 100 tisíc liber.

Menu patřilo druhému důstojníkovi Charlesovi Lightollerovi. Ten byl jedním z nejvýše postavených členů posádky, kteří přežili pozdější tragédii po srážce plavidla s ledovou krou.

Jídelní kartu dal jako suvenýr manželce 10. dubna 1912, kdy se z britského Southamptonu Titanic vydal na svou první oficiální plavbu přes Atlantik. O čtyři dny později zaoceánský parník ztroskotal a pohřbil víc než 1500 pasažérů.

Podle dražitele Alana Aldridge je první menu Titaniku „jedno z nejvzácnějších menu“ na světě, píše britská BBC.

Sběratel z Velké Británie za něj v sobotu zaplatil 100 tisíc liber, tedy asi 2,9 milionů korun. Spolu s menu se v sobotu vydražil také klíč a odznak, který našli připnutý na oděvu utonulého stevarda Thomase Mullena.

„Jsme potěšeni výsledky aukce a myslíme si, že vzácnost těchto předmětů se odráží na cenách, které ilustrují pokračující fascinaci příběhem Titaniku,“ říká k tomu Aldridge.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud