Na tomto si pochutnávala smetánka před tragédií Titaniku. Sběratel dal za unikátní menu pohádkové jmění | info.cz

Články odjinud

Na tomto si pochutnávala smetánka před tragédií Titaniku. Sběratel dal za unikátní menu pohádkové jmění

Vývar consommé, jarní jehněčí nebo sladký chléb – právě to se servírovalo 2. dubna 1912 během první zkušební plavby zaoceánského parníku Titanic. Přes sto let staré obědové menu se v sobotní aukci vydražilo za 100 tisíc liber.

Menu patřilo druhému důstojníkovi Charlesovi Lightollerovi. Ten byl jedním z nejvýše postavených členů posádky, kteří přežili pozdější tragédii po srážce plavidla s ledovou krou.

Jídelní kartu dal jako suvenýr manželce 10. dubna 1912, kdy se z britského Southamptonu Titanic vydal na svou první oficiální plavbu přes Atlantik. O čtyři dny později zaoceánský parník ztroskotal a pohřbil víc než 1500 pasažérů.

Podle dražitele Alana Aldridge je první menu Titaniku „jedno z nejvzácnějších menu“ na světě, píše britská BBC.

Sběratel z Velké Británie za něj v sobotu zaplatil 100 tisíc liber, tedy asi 2,9 milionů korun. Spolu s menu se v sobotu vydražil také klíč a odznak, který našli připnutý na oděvu utonulého stevarda Thomase Mullena.

„Jsme potěšeni výsledky aukce a myslíme si, že vzácnost těchto předmětů se odráží na cenách, které ilustrují pokračující fascinaci příběhem Titaniku,“ říká k tomu Aldridge.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud