Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na vesničana zaútočila obří krajta. Skoro zemřel, nakonec si ji ale usmažil k obědu

Na vesničana zaútočila obří krajta. Skoro zemřel, nakonec si ji ale usmažil k obědu

Indonéský vesničan se popral s několikametrovou krajtou. Z nerovného souboje vyšel díky pomoci místních vítězně. Hada vesničani následně rozsekali, usmažili a snědli. Chutnal prý výborně.

Obří plaz, kteří měřil 7,8 metru, se objevil na palmové plantáži. Chytit se ho pokusil člen místní ochranky Robert Nababan. Téměř osmimetrová krajta na něj zaútočila a po boji, kterému napomohli další místní, zůstala ležet mrtvá. Nababan boj přežil s vážnými zraněními.

„Pokoušel jsem se ji chytit, ale kousla mě do ruky. Dokázal jsem ji ale přemoci,“ uvedl podle BBC Nababan. Není jasné, proč se nejdříve hadovi postavil sám, zda chtěl ochránit místní obyvatele, nebo jen dostat hada mimo cestu. V současnosti se ze zranění vzpamatovává v nemocnici ve městě Pekanbaru. Doktoři mu možná budou muset napadenou ruku amputovat.

Místní mrtvého hada následně vystavili ve vesnici. Poté ho naporcovali, usmažili a snědli. „Od přátel jsem slyšel, že hadí maso je velice chutné. A 7metrový had, to je hodně masa,“ potvrdil místní starosta Elinaryon. Vesničané navíc věří, že hadí krev má léčivé účinky.

V oblasti Sumatry, kde se incident stal, nejsou prý obrovští hadi neobvyklí. „Vidáme je tady nejméně desetkrát do roka. V suchých obdobích se často objevují, protože hledají zdroj vody. V palmových plantážích je hodně myší a proto tady loví,“ potvrdil starosta.

Souboj s několikametrovými monstry ale nekonči vždy šťastně. V březnu tady našli jiného hada, který byl neobvykle tlustý. V žaludku měl místního vesničana.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1