Nadace našla přes 1918 Stromů svobody vysazených za 1. republiky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nadace našla přes 1918 Stromů svobody vysazených za 1. republiky

Nadace našla přes 1918 Stromů svobody vysazených za 1. republiky

Nadace Partnerství od loňského podzimu vypátrala přes 1918 takzvaných Stromů svobody, které lidé vysadili v ČR především v letech 1918 a 1919 na počest vzniku republiky a jako připomínku svobody a demokracie. Číslo nalezených stromů symbolicky odkazuje ke 100. narozeninám Československa. V tiskové zprávě to dnes uvedl David Kopecký z nadace. Podle historických zmínek se zmíněné stromy sázely v téměř každé obci, mohly by jich tak být tisíce.

Obce krátce po vzniku Československa obdržely výzvu, aby u příležitosti nabyté svobody vysadily Lípy svobody. Ze záznamů v kronikách je podle nadace patrné, že se do výsadby zapojili starostové, žáci s učiteli, členové Sokola i jiných spolků a další obyvatelé. Stromy svobody se sázely i později, například v letech 1928, 1945 či 1968, když si lidé chtěli opět připomenout a oslavit význam svobody a demokracie.

Cílem nadace bylo najít a zmapovat příběhy symbolických 1918 těchto stromů. „Když jsme v říjnu 2017 se Stromy svobody začínali, měli jsme jen kusé zmínky o několika málo lípách. Za necelého tři čtvrtě roku se díky stovkám aktivních komunit a jednotlivců z Česka, Slovenska i vzdálenějšího zahraničí podařilo něco nevídaného: překonat metu 1918 dřevin. Tyto stromy dodnes reprezentují sílu a nezdolnost myšlenek svobody, demokracie, nezávislosti i zdravého vlastenectví,“ uvedl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Nadace má ještě jeden cíl - spolu s místními komunitami do podzimu vysázet 2018 nových Stromů svobody. „Od tohoto cíle nás zatím dělí 1500 stromů. Celkem 518 stromů plánují vysadit nebo již vysadili desítky spolků, škol, obcí i jednotlivců,“ uvedl Kundrata.

Přes 200 nových stromů vyroste díky firmám Arboeko, Nano Energies, Premiato a GSL a České radě dětí a mládeže, které stromy do kampaně darovaly. Další peníze na výsadbu poputují díky podpoře stovek maratonských běžců závodů RunCzech. Vrchol celorepublikového sázení připadne na týden od 20. do 28. října.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.