Naděje pro svět. Vědci pokročili ve vývoji vakcíny proti viru HIV | info.cz

Články odjinud

Naděje pro svět. Vědci pokročili ve vývoji vakcíny proti viru HIV

V boji s virem HIV svitla nová naděje. Podle výzkumu zveřejněného v časopise The Lancet jsou vědci blízko posunu ve vývoji účinné vakcíny. Ta v raném stádiu pokusu vyvolala imunitní reakci u lidí a opic makaků. To znamená, že je natolik bezpečná, aby se dostala do další fáze testování. Ta zahrnuje zkoušky na větším počtu lidí.

První fáze testování slouží vědcům k určení ideální dávky, kterou je třeba použít, a poznání, zda je vakcína bezpečná. Látku testovali na 393 zdravých osobách a nízkým rizikem infekce a 72 opicích. Lidé pocházeli z 12 klinik v Jihoafrické republice, východní Africe, Thajsku a Spojených státech.

Vzhledem k tomu, že v první fázi vakcína uspěla, může být nyní testována na větším vzorku pacientů s vyšším rizikem infekce. Studie, která začala již na podzim, aktuálně probíhá u 2600 žen v subsaharské Africe.

Vědci upozorňují, že prvotní úspěchy ještě neznamenají úspěch ve vytvoření skutečné vakcíny, která lidi ochrání před HIV. „Řekl bych, že jsme s těmi daty dosud spokojení, ale musíme je vykládat opatrně,“ komentuje spoluautor studie Dan Barouch z Harvardovy lékařské školy.

Ačkoli od 80. let lékaři dosáhli v léčbě a prevenci HIV pokroků, stále se nedaří najít účinnou léčbu ani zmíněnou vakcínu. Každý rok se přitom virus objeví u 1,8 milionu nových pacientů. S HIV v těle žije na celém světě téměř 37 milionů lidí.

Podle nejnovějších dat se v Česku za prvních pět měsíců letošního roku nakazilo virem HIV 94 osob, což je o 10 méně než loni ve stejném období. Od roku 1985 se podle Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu nakazilo celkem 3524 osob, u 608 propukla nemoc AIDS a 289 lidí na ni zemřelo. Nejvíce nakažených bylo v Praze, nejméně hlásí Vysočina.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud