Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje pro svět. Vědci pokročili ve vývoji vakcíny proti viru HIV

Naděje pro svět. Vědci pokročili ve vývoji vakcíny proti viru HIV

V boji s virem HIV svitla nová naděje. Podle výzkumu zveřejněného v časopise The Lancet jsou vědci blízko posunu ve vývoji účinné vakcíny. Ta v raném stádiu pokusu vyvolala imunitní reakci u lidí a opic makaků. To znamená, že je natolik bezpečná, aby se dostala do další fáze testování. Ta zahrnuje zkoušky na větším počtu lidí.

První fáze testování slouží vědcům k určení ideální dávky, kterou je třeba použít, a poznání, zda je vakcína bezpečná. Látku testovali na 393 zdravých osobách a nízkým rizikem infekce a 72 opicích. Lidé pocházeli z 12 klinik v Jihoafrické republice, východní Africe, Thajsku a Spojených státech.

Vzhledem k tomu, že v první fázi vakcína uspěla, může být nyní testována na větším vzorku pacientů s vyšším rizikem infekce. Studie, která začala již na podzim, aktuálně probíhá u 2600 žen v subsaharské Africe.

Vědci upozorňují, že prvotní úspěchy ještě neznamenají úspěch ve vytvoření skutečné vakcíny, která lidi ochrání před HIV. „Řekl bych, že jsme s těmi daty dosud spokojení, ale musíme je vykládat opatrně,“ komentuje spoluautor studie Dan Barouch z Harvardovy lékařské školy.

Ačkoli od 80. let lékaři dosáhli v léčbě a prevenci HIV pokroků, stále se nedaří najít účinnou léčbu ani zmíněnou vakcínu. Každý rok se přitom virus objeví u 1,8 milionu nových pacientů. S HIV v těle žije na celém světě téměř 37 milionů lidí.

Podle nejnovějších dat se v Česku za prvních pět měsíců letošního roku nakazilo virem HIV 94 osob, což je o 10 méně než loni ve stejném období. Od roku 1985 se podle Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu nakazilo celkem 3524 osob, u 608 propukla nemoc AIDS a 289 lidí na ni zemřelo. Nejvíce nakažených bylo v Praze, nejméně hlásí Vysočina.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744