Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje umírá, rodiče se dozvídají o smrti svých dětí. Příběhy obětí z Manchesteru lámou srdce

Naděje umírá, rodiče se dozvídají o smrti svých dětí. Příběhy obětí z Manchesteru lámou srdce

Od teroristického útoku v Manchesteru uplynuly necelé dva dny. Pro většinu blízkých to byly hodiny plné beznaděje, během kterých plnily sociální sítě fotografie pohřešovaných dětí i rodičů. Nikdo se nechtěl vzdát naděje, že právě jeho příbuzní leží „jen“ zranění v některé z nemocnic, nebo se bez mobilu ukrývají v jednom z hotelů, které účastníkům koncertu poskytly dočasný azyl. Naděje ale pohasínají a objevují se další jména i osudy identifikovaných obětí, kterých je po pondělním bombovém útoku v Manchesteru už 22.

Zraněná matka je pod sedativy, o smrti 8leté dcerky neví

První známou obětí masakru se stala 18letá Georgina Callanderová, která údajně zemřela v nemocnici rodičům v náručí. Georgina se dokonce před dvěma lety vyfotila se zpěvačkou Arianou Grande, jejíž koncert jí byl nyní osudný. Další rozpoznanou a dosud nejmladší obětí byla teprve osmiletá Saffie Rose Roussosová. Její matka Lisa, která na ni čekala a chtěla ji po koncertě odvést domů, leží se zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle okolí o smrti svojí dcerky stále ani neví.

Přišli si vyzvednout děti, čekala je smrt

Přestože na koncertě americké zpěvačky byli převážně děti a teenageři, mezi mrtvými a zraněnými jsou podle webu Daily Mail i lidé středního věku. Často právě rodiče, kteří čekali na své potomky, aby je doprovodili po večerním koncertě bezpečně domů. Mezi mrtvými je i polský pár Angelika a Marcin Klisovi. Na sociální síti po nich pátrala jejich dcera, vysokoškolačka Alex. Polský ministr zahraničí ale později potvrdil, že oba rodiče dívky jsou mrtví. Zemřeli, když čekali na své mladší děti. Ty jsou v pořádku.

720p 480p 360p 240p

Teta zachránila malou neteř, zaplatila za to životem

Další hrdinkou se stala 32letá Kelly Brewsterová. Ta na koncert doprovázela svoji sestru a malou neteř, kterou při výbuchu ochránila vlastním tělem. Kelly, která jen den před útokem koupila se svým přítelem dům a plánovala budoucnost, zemřela. Její sestra skončila se zraněními v nemocnici a neteř má zlomené obě nohy.

Blízcí hledali na sociálních sítích také kamarádky Alison Howeovou a Lisu Leesovou. Jejich rodiny věřily, že je objeví mezi zraněnými v některé z nemocnic. Včera ale zjistily zdrcující zprávu – obě matky od rodin, které po koncertě čekaly na své děti, se domů už nevrátí.

Vznikají účty pro pozůstalé, vybraly se už desetitisíce korun

Zemřel také 26letý John Atkinson. Jeho přátelé mu na sociálních sítích vzdávají hold a založili dokonce fond, přes který sbírají peníze pro Johnovu rodinu. Za necelou hodinu po jeho otevření vybrali už víc než tisíc liber (přes třicet tisíc korun).

Mezi mrtvými dětmi je také školačka Megan Hurleyová, o jejímž úmrtí informovali její blízcí na facebooku. Její bratr Bradley skončil s vážnými zraněními v péči lékařů. Také pro rodinu malé Megan založili její přátelé podpůrný fond. Vybrali rychle tři tisíce liber (skoro sto tisíc korun).

Matka prosila o pomoc v televizi, druhý den zjistila, že dcera je mezi mrtvými

Zatím poslední potvrzenou obětí je 15letá studentka Olivia Campbellová. Její matka ještě včera prostřednictvím médií prosila o pomoc při pátrání po pohřešované dceři. „Pořád si představuji, že každou chvíli vejde dveřmi a nebude mít ponětí, jaký jsem měla strach,“ tvrdila Oliviina matka. Dnes v ranních hodinách se ale potvrdilo, že její dcera zemřela při bombovém útoku a je zatím poslední oficiálně potvrzenou obětí. „Odpočívej v pokoji, moje holčičko, Olivie Campbellová, která jsi odešla příliš brzo. Zpívej s anděly a usmívej se, maminka tě miluje,“ napsala na facebook zdrcená matka.

720p 480p 360p 240p

Mladík tweetoval jen několik okamžiků před smrtí

Na twitteru se rovněž objevila zpráva, že další obětí je Martyn Hett. PR manažer, který ještě v průběhu koncertu na svůj profil napsal, že „odskočit si na toaletu během písně Macy Gray nebyl nejlepší nápad, protože to udělali všichni“.

Právě sociální sítě se stávají prostředkem, díky kterému příbuzní hledají své blízké, kteří se mohli v nastalém zmatku ztratit a patří snad mezi šest desítek zraněných, z nichž mnoho stále bojuje v nemocnicích o život. Všichni doufají, že jejich rodiče, děti nebo přátele nepatří do skupiny lidí, kteří útok nepřežili. Na internetu se objevují další a další šokující svědectví.

„Bylo to jako ohnivé kousnutí“, popisuje svědkyně zranění střepinami

Lizzie Murtaghová byla na koncertě se svojí dcerou Olivií. Smrti sice unikly, zveřejnily ale hrozivá zranění, která utrpěly kvůli úlomkům, které bomba do okolí rozmetala. Na fotografiích pro web Daily Mail ukázaly kromě krvácejících zranění i bundu na několika místech rozpáranou střepinami. „Slyšely jsme velký třesk a záplavu bílého světla. Nikdy v životě jsem nic takového neviděla. Bylo to jako film, jako bychom se na to dívaly v televizi. Cestou z haly jsem popadla ještě další tři děti a odvezla jsem je taxíkem do bezpečí,“ popisuje Lizzie, která tvrdí, že rány byly jako „ohnivé kousnutí“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1