Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nahá ženská těla zakrytá jen tenkou lepicí páskou. 15 fotografií módního trendu, který pobláznil USA

Nahá ženská těla zakrytá jen tenkou lepicí páskou. 15 fotografií módního trendu, který pobláznil USA

Ani sám autor nápadu nazvaného The Black Tape Project, designér z Miami Joel Alvarez, nejspíš netušil, jakou lavinu šílenství se mu podaří spustit, když začal zdobit nahá ženská těla obyčejnou černou lepenkou. Nový trend je ale zároveň nebezpečný.

Geniální nápad, jak ušetřit za stále nové a nové modely šatů na letní večírky – chodit nahá s těmi nejintimnějšími místy pouze zakrytými tenkou vrstvou černé lepenky. V tom spočívá idea The Black Tape Project, kterou představil Joel Alvarez.

Zatímco dobrovolnice modelky se mu jen hrnou a americké bary se začínají plnit ženami, které jsou vlastně nahé, řada lidí nad novým trendem nevěřícně kroutí hlavami. Ať už je polepení žen jakkoliv nápadité, nic to totiž nemění na skutečnosti, že mohou pro řadu mužů představovat nebezpečné pokušení.

To, co tak na první pohled vyznívá jako dráždivý sexy nápad jak zatočit se stále stejnými nudnými modely na party, se může snadnou zvrhnout. Pro přítomné muže obklopené prakticky nahými sexy dívkami, totiž může být nesmírně obtížné, odolat pokušení a udržet rozbouřené emoce na uzdě. Prohlédněte si naši galerii a posuďte sami, zda se vám The Black Tape Project líbí nebo ne.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1