Nakladatelství prodává trika s Heydrichem. Nacismus nepropagujeme, hájí se | info.cz

Články odjinud

Nakladatelství prodává trika s Heydrichem. Nacismus nepropagujeme, hájí se

Nakladatelství Naše vojsko prodává ve svém e-shopu trika s podobiznou někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Není to přitom poprvé, co se zboží s nacistickou tematikou v obchodě objevilo. Už dříve obsahovala nabídka například hrnek s fotkou Adolfa Hitlera.

„V žádném případě tímto nechceme propagovat nacizmus, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů,“ vysvětluje INFO.CZ ředitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina.

Hrnečky s Hitlerem a další předměty s fotkou nacistického vůdce pobouřily v uplynulých měsících přeživší holocaustu nebo nizozemské velvyslanectví. Protestoval také rabín Karol Sidon. Když média v únoru na podivný sortiment upozornila, hájil se Drtina, že chtěl pouze pobavit veřejnost.

Zboží s Hitlerem sice nejprve stáhl, v březnu už jej ale jeho obchod nabízel znovu. Podle Drtiny zmizelo z e-shopu pouze kvůli vyprodání zásob. Kromě Hitlera je možné koupit i další historické potisky. V nabídce je třeba propagační plakát jednotek SS nebo triko s Josifem Stalinem.

Nyní paletu možností rozšířilo také oblečení s Reinhardem Heydrichem. Zastupujícího říšského protektora v květnu 1942 zabila dvojice československých výsadkářů Josef Gabčík a Jan Kubiš v rámci Operace Anthropoid. Následné represe vedly k vyhlazení obcí Lidice a Ležáky. Celkový počet obětí v souvislosti s tzv. Heydrichiádou odhadují historici na pět tisíc.

Drtina ale v prodeji zboží s nacistickou tematikou problém nevidí. Podle něj uvažuje pouze jako obchodník. „Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, kteří si oblíbili naší sběratelskou edici světových osobností. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zařadit do prodeje omezenou sérii těchto triček a hrnečků,“ prohlásil.

Jak velký zájem o tyto předměty je, ovšem s odkazem na obchodní tajemství firmy prozradit odmítl. Nakladatelství se vedle prodeje triček a hrnků zaměřuje na publikaci knih s vojenskou, historickou a technickou tematikou. Loni po vypršení autorských práv vydalo i Hitlerovu knihu Mein Kampf.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud