Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napište závěť a zařiďte si pohřeb. USA radí svým občanům, co dělat před odjezdem do KLDR

Napište závěť a zařiďte si pohřeb. USA radí svým občanům, co dělat před odjezdem do KLDR

Ministerstvo zahraničí Spojených států podle serveru The Telegraph varuje svoje občany před cestou do KLDR. Lidé by si podle něj měli před odjezdem sepsat poslední vůli, rozhodnout o tom, komu v případě jejich smrti svěří svoje děti nebo domácí zvířata. 

Pro americké občany je od loňského roku poměrně obtížné se do KLDR dostat. Spojené státy totiž zpřísnily podmínky, které musejí lidé před podobnou cestou splnit, a to na základně případu studenta Otta Warmbiera, který byl s Severní Koreje zatčen za údajnou krádež propagandistického letáku a následně odsouzen k 15 letům těžkých prací. Když se po 17 měsících dostal zpět do vlasti, byl v kómatu a po několika dnech zemřel.

Státní úřad tak v této souvislosti občany varuje, že pokud se dostanou do nouzové situace, zřejmě jim nebude schopen pomoct. V zemi totiž nemá k dispozici žádné velvyslanectví a případní turisté se tak musí připravit na nejhorší. Severní Korea je spolu s Afghánistánem, Irákem, Íránem, Sýrií, Mali a Jemenem na seznamu, kam americká vláda nedoporučuje cestovat.

Nová doporučení vydal úřad těsně před tím, než se Severní Korea odhodlala k velmi vstřícnému gestu. Svolila k jednání se svým jižním sousedem, a to o nadcházejících olympijských hrách. V uplynulém týdnu se zástupci Severní a Jižní Koreje setkali už dvakrát, což se stalo poprvé za dva roky. Mezi tím ale americké námořnictvo neustále posiluje přítomnost kolem celého Korejského poloostrova. V nasazení jsou tajné bombardéry nebo letadlová loď. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1