Nařčení ze sexuálního obtěžování ničí už i oscarovou hvězdu Dustina Hoffmana. Kdo další má skandál na talíři? | info.cz

Články odjinud

Nařčení ze sexuálního obtěžování ničí už i oscarovou hvězdu Dustina Hoffmana. Kdo další má skandál na talíři?

Sociální sítě i média už několik týdnů plní příběhy sexuálního obtěžování v šoubyznysu i politice. Vodopád svědectví a přiznání strhla kauza amerického producenta Harveyho Weinsteina, kterého ze sexuálních útoků obvinilo už několik desítek žen. Herečka Allysa Milano pak na twitteru pobídla ženy, aby zveřejnily své zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Na veřejnost tak vyplouvají stále další svědectví o nátlaku nebo rovnou o znásilnění, která míří vysoko do politiky i na nejvyšší posty v hollywoodských studiích. Mezi posledními, kdo v síti uvízli, jsou oscarový herec Dustin Hoffman nebo britský ministr obrany Michael Fallon, který rezignoval.

Dustin Hoffman

Ani hvězda filmů Tootsie a Rain Man prý nemá čisté svědomí. Ze sexuálního obtěžování ho po 32 letech obvinila spisovatelka Anna Graham-Hunterová. Když jí bylo 17 let, pomáhala v roce 1985 při natáčení filmu Smrt obchodního cestujícího. Hoffman jí prý opakovaně dělal nemravné návrhy, mluvil vulgárně a osahával ji, ačkoli se vždy bránila a klidně mu prý vlepila facku. Její nadřízený jí prý tehdy řekl, že pro zdar filmu se musí trochu obětovat, proto se Graham-Hunterová svěřovala se svými traumatickými zážitky, které trvaly pět týdnů, jen své sestře a veřejně je odtajnila až letos zřejmě díky kampani #MeToo.

„Byl to predátor, já jsem byla dítě a šlo o sexuální obtěžování. Vyrovnávala jsem se s tím ještě několik následujících let,“ svěřila se nynější spisovatelka. Herec údajně svého jednání lituje a nepopřel ho. „K ženám mám nejvyšší respekt a cítím se hrozně, že jsem možná udělal něco, co ji bylo nepříjemné. Omlouvám se. Takový ve skutečnosti nejsem,“ vyjádřil se dle listu The Guardian Hoffman.

Kevin Spacey

O zneužívání v posledních dnech nemluví pouze ženy. Objevilo se také svědectví herce Anthonyho Rappa. Když mu bylo 14 let, pokoušel se ho prý svést herec Kevin Spacey. Hvězda filmu Americká krása potkala mladičkého herce na Brodwayi, kde oba vystupovali. Spacey pozval Rappa do svého bytu na party, na konci večera ho prý ale vzal do náručí a položil na postel, kde si na něj lehl. Chlapec se s tím nikomu nesvěřil a se Spaceym se už nikdy neviděl.

58letý herec v prohlášení na twitteru uvedl, že si incident z 80. let nepamatuje. „Pokud jsem se ale choval jak (Rapp) popisuje, dlužím mu hlubokou omluvu za své nevhodné opilecké chování,“ uvedl herec. Na základě obvinění se navíc Spacey odhodlal k nečekanému kroku – veřejně přiznal, že je gay. Objevují se ale další svědectví. Informace o jeho nepřístojném chování navíc přesvědčila filmovou akademii, aby zrušila plánované ocenění Emmy, které měl herec převzít v listopadu. Společnost Netflix také pozastavila natáčení seriálu Dům z karet, kde Spacey ztvárňuje hlavní postavu.

Damian Green a Michael Fallon

Některá závažná obvinění zasahují i do vysoké politiky. V posledních dnech se objevilo svědectví, které viní z obtěžování šéfa kabinetu britské premiérky Damiana Greena. Ke svým neslušným návrhům si údajně vyhlédnul novinářku Kate Maltbyovou. Při rozhovoru v restauraci se prý dotýkal jejích kolen a sliboval, že jí pomůže v kariéře. Poslal jí údajně i lechtivou zprávu. Green označil obvinění za naprosto nepravdivé, byl to prý jen žert.

Podobně Michale Fallon - dosud britský ministr obrany - čelí nepříjemnému skandálu, když se na jeho adresu v posledních dnech objevila 15 let stará kauza. Fallon mnoho z údajných prohřešků označil za smyšlené, ale konstatoval, že nedokázal dostát vysokým standardům a funkci ministra proto opouští. I jeho kariéra padla kvůli ruce, která před lety údajně spočinula na koleni novinářky.

Premiérka Theresa Mayová má navíc důvod k dalším starostem. V úterý se objevilo svědectví labouristické aktivistky Bex Baileyové, kterou prý v roce 2011 znásilnili na jedné labouristické akci a vysoký představitel strany ji donutil, aby nepodala trestní oznámení. Mayová slíbila, že případy nechá pečlivě vyšetřit.

Casey Affleck

Bratr známějšího Bena Afflecka se prý také k ženám nechová příliš ukázkově. V průběhu natáčení dokumentu I‘m Still Here měl filmař obtěžovat údajně dvě ženy. Amanda Whiteová popsala, že ji Affleck v roce 2008 opakovaně vulgárně ponižoval, posílal jí nevhodné zprávy a snažil se ji přesvědčit, aby s ním sdílela hotelový pokoj. Whitová podala v roce 2010 na filmaře žalobu, soud jí dal za pravdu a Affleck musel ženě vyplatit dva miliony dolarů.

Druhou ženou, která si stěžovala na Affleckovo chování, byla fotografka Magdalena Gorka. I ona zažila slovní ponižování a také šok, když se jednou v pokoji probudila vedle Afflecka, který ležel jen ve spodním prádle kousek od ní a objímal ji. V roce 2010 vysoudila jako náhradu 2,25 milionu dolarů.

Bill Cosby

Nutno podotknout, že současná vlna obvinění rozhodně není první, i když nabrala nebývalý rozsah a vyvolala celosvětovou odezvu. Starší obvinění ze sexuálního zneužívání se už nějakou dobu vážou například ke komikovi Billu Cosbymu. Americká hvězda sitcomů měla během let obtěžovat několik žen. Nejzávažnější je asi nařčení Andrei Constandové, kterou prý herec opil a zdrogoval ve svém sídle, kde ji znásilnil. Proti Cosbymu se s podobnými svědectvími nevhodných návrhů a obtěžování ozvalo více než 50 žen. Herec už v červnu stanul před soudem, ten ale ještě o jeho vině a případném trestu nerozhodl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud