Narodil se před 105 lety. Připomeňte si příběh Gabčíka, který provedl atentát na Heydricha | info.cz

Články odjinud

Narodil se před 105 lety. Připomeňte si příběh Gabčíka, který provedl atentát na Heydricha

Slovenský rotmistr Jozef Gabčík, který se narodil 8. dubna 1912 ve vesnici Poluvsie nedaleko Žiliny, provedl spolu s o rok mladším českým rotmistrem Janem Kubišem v květnu 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jednalo se o největší čin evropského domácího odboje za války.

Po absolvování měšťanské školy v Rájeckých Teplicích odjel Gabčík do Čech, kde se vyučil kovářem, v Žilině poté i strojním zámečníkem. V letech 1934-1937 sloužil jako poddůstojník u pěšího pluku v Košicích, později pracoval ve vojenské chemické továrně. Po zdravotním úrazu se stal vedoucím skladu chemických otravných látek.

Po příchodu nacistů jim odmítl Gabčík vydat plány a klíče od skladu bojových látek a způsobil sabotáž. Před hrozícím zatčením přešel 5. května 1939 hranice do Polska, kde se přihlásil do československé vojenské jednotky. Zde se poprvé setkal s Kubišem. Postavou nevelký Gabčík byl houževnatý fotbalista srdečné povahy a přirozený velitel, zatímco introvertní a klidný Moravák Kubiš byl méně fyzicky zdatný, o to více ale bystrý, kamarádský a vytrvalý.

Po přesunu do Francie oba sloužili v Cizinecké legii v Alžírsku, již od září 1939 se ale stali příslušníky čs. armády ve Francii. Účastnili se bojů ve Francii a po pádu Francie odpluli na lodi Rod El Farag do Anglie. Gabčík sloužil jako zástupce velitele jiné čety u stejné roty jako Kubiš.

Od listopadu 1941 čekali na nasazení do akce. Té se dočkali v noci z 28. na 29. prosince 1941, kdy byli vysazeni na území Protektorátu v rámci výsadku Anthropoid. Gabčíkovi s Kubišem se posléze podařilo nalézt úkryt v Praze a začali plánovat atentát na Heydricha.

Okamžitě po atentátu na Heydricha, ke kterému došlo 27. května 1942 v zatáčce pod Vychovatelnou, bylo vyhlášeno stanné právo a začaly popravy. Gabčík těžce nesl, že v rozhodující chvíli jeho zbraň selhala. Ještě obtížněji se ale vyrovnával s vyhlazením Lidic, o kterém se jako o odplatě Němců za atentát dozvěděl ve svém úkrytu v kostele v Resslově ulici v Praze. Společně s Kubišem dokonce uvažovali o tom, že se dobrovolně vydají gestapu. Po zradě výsadkáře Karla Čurdy přepadlo kostel 18. června gestapo; Gabčík spáchal 18. června 1942 v bezvýchodné situaci sebevraždu, Kubiš vykrvácel po zranění v lazaretu SS v Podolí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud