Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Našli váš ztracený iPhone? Dejte si pozor, můžete přijít i o peníze

Našli váš ztracený iPhone? Dejte si pozor, můžete přijít i o peníze

Ztratili jste iPhone a myslíte, že nic horšího už se vám s věcmi od Applu přihodit nemůže? Omyl. Kromě telefonu můžete přijít třeba o peníze, které máte na účtu. Stačí si nedat pozor a v dobré víře poskytnout přihlašovací údaje neznámému útočníkovi.

Problém se netýká jen Applu. S tzv. phishingem dlouhodobě zápasí například klienti bank. „Funguje to tak, že lidem přijde mail od banky, u níž ani třeba nemusí mít účet. Pod záminkou ověřování informací vás vyzve k zadání přihlašovacích údajů. Ty pak získá útočník, který vám vybílí účet,“ popisuje pro INFO.CZ sled událostí odborník na internetovou bezpečnost Daniel Dočekal.

Při práci s bankovním kontem však lidé postupují mnohdy opatrněji než v případě ztraceného telefonu. Přitom i tady mohou přijít o peníze.

Klíč jménem Apple ID

Abyste mohli používat smartphone, potřebujete uživatelský účet. U Applu jde o tzv. Apple ID, které slouží k přihlašování do cloudového úložiště, ale třeba i k platbám, které přes telefon provádíte.

Apple má své výrobky proti případné krádeži důkladně zabezpečené. Potenciální zloděj bude mít po získání telefonu velice složité obejít jednotlivé bezpečnostní prvky. K tomu, aby s ním mohl plnohodnotně nakládat, musí znát vaše přihlašovací údaje, tedy ono Apple ID. Může je získat jen tak, že mu je sami sdělíte.

Phishing
Phishing je podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci. (zdroj: Wikipedia)

Právě k tomu slouží zmíněný phishing. Jak takový útok může vypadat, popsal jeden z uživatelů Applu na webu hackernoon.com. IT expert Joonas Kiminki ztratil iPhone na dovolené. O pár dnů později mu přišel e-mail, který mu sdělil, že se jeho telefon našel. Odkázal ho na web, který vypadal téměř stejně jako ten oficiální, který slouží k přihlášení do iCloudu. Jenže Kiminkimu připadala podezřelá jeho adresa, a tak své údaje útočníkům neposkytl.

Najdou se však i případy nešťastníků, kteří podvod nerozeznali. Útočníci často bývají vytrvalí. Kromě e-mailů posílají i SMS zprávy. Uživatelům může přijít klidně pět a více zpráv během jediného dne.

„Jediným řešením je opatrnost. Mluví se o tom všude v médiích a lidé se přesto nachytají. Není to přitom tak, že se nachytají jen hlupáci. Jsou příklady, kdy takhle vylákali peníze i ze vzdělaných lidí. Dříve byli sňatkoví podvodníci, kteří v lázních lovili paničky, teď se přešlo na jiné metody,“ upozorňuje Dočekal.

Hackeři dostali Podestu i novináře

Jeho slova potvrzuje i případ Johna Podesty, šéfa prezidentské kampaně demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Tomu přišel e-mail, který předstíral, že je od Googlu. Podesta podvod neodhalil a nechtěně tak poskytl přístup k účtu hackerům. Jeho korespondenci vzápětí zveřejnil server WikiLeaks. Phishing zkoušeli hackeři také na samotnou Clintonovou, když jí poslali falešné pokuty za rychlou jízdu. Ta se ale nachytat nenechala.

V případě Podesty bylo možné podvod prokouknout už jen pohledem na adresu odesilatele. Účet „no-reply@accounts.googlemail.com“ vypadá podezřele sám o sobě. Podobné adresy využívali hackeři i v případě ztracených iPhonů.

Může se ale stát, že e-mail přijde z oficiálního účtu dané společnosti. Zprávu totiž může kdokoli odeslat jménem kohokoli. Nepotřebuje k tomu znát heslo ani žádné speciální dovednosti. Stačí jen přepsat jméno odesilatele. To je pro mailovou službu prostým textem. Zatímco běžné klienty nedovolují uživatelům toto políčko měnit, existují stránky, které umožňují zákaz obejít.

Na to doplatily mnohé české zpravodajské servery před minulými sněmovními volbami, když zveřejnily, že Český rozhlas musí kvůli předvolebním pravidlům přejmenovat dopravní relaci Zelená vlna. Novinářům tehdy přišla zpráva z mailové adresy náměstka generálního ředitele pro program a vysílání Reného Zavorala. Ve skutečnosti však šlo o mystifikaci, se kterou veřejnoprávní rozhlas neměl nic společného.

Nevýhody režimu ztráty

Zatímco u Zelené vlny nešlo o phishing a vše skončilo jako neškodný žertík, v případě Applu a ztracených telefonů může uživatel přijít i o peníze. Přitom je zvláštní, že případy útoků oznamují lidé, kteří o iPhone opravdu přišli. Phishing přitom mívá spíše náhodné oběti.

„Netuším, jak by útočník mohl zjistit, že jste telefon skutečně ztratili. Phishing je postavený na tom, že obešle miliony uživatelů a v několika případech se trefí,“ tvrdí Dočekal.

Jedna možnost přeci jen existuje. Většina uživatelů totiž v případě krádeže iPhonu aktivuje tzv. režim ztráty. Ten má pomoci telefon znovu lokalizovat, aby šel snáze najít. Jenže zároveň posílá potenciálnímu pachateli kontakty, na které se má v případě nálezu přístroje ozvat. To pak útočníkovi stačí, aby vám poslal podvodný e-mail.

Jak zdůraznil Dočekal, základní pravidlo pro všechny phishingové útoky zůstává stále stejné. Opatrnost. Pokud máte jakékoli podezření, že se vás někdo snaží podvést, obraťte se na oficiální technickou podporu společnosti. Do té doby žádné přihlašovací údaje nevyplňujte. Předejdete tak případnému dalšímu zklamání.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744