Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nastav si to a pak zhasni.“ Přestřelka Zemana a Sobotky podnítila lidovou tvořivost

„Nastav si to a pak zhasni.“ Přestřelka Zemana a Sobotky podnítila lidovou tvořivost

V otevřený konflikt mezi prezidentem a premiérem se změnilo vystoupení před novináři před schůzkou Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky. Ti si v přímém přenosu ostře vyměňovali názory na postup ohledně demise vlády, konkrétně na to, zda ji měl Sobotka odpoledne podat nebo ne. Premiér demisi nepodal, prezident se přesto choval a vyjadřoval, jako kdyby to udělal. Kuriózního momentu se ihned chopil internet a lidová tvořivost.

Zaujal například moment v samém úvodu brífinku. Zeman v něm Sobotku holí a nedůstojnými pokyny naváděl, aby si obrátil mikrofon a začal mluvit. Pozornosti neušel ani prezidentův odchod ze sálu v době, kdy premiér stále mluvil.

Prezident Sobotkovi sdělil, že očekával demisi. Následně mu poděkoval za dosavadní práci a požádal ho, aby vláda plnila dál svou roli, dokud nebude jmenována nová. Sobotka ale odpověděl, že na Hrad přišel diskutovat o aktuální situaci a zarazilo ho, jak ke schůzce hlava státu přistoupila.

Bitva mezi týmy obou ústavních činitelů následně pokračovala i na sociálních sítích. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vyvěsil na Twitter odkaz na avízo o podání demise. Mluvčí vlády Martin Ayrer ale vzápětí kontroval, že Ovčáček na jeho upřesňující SMS nereagoval. Podívejte se na vše ve fotogalerii.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

360p 240p
Brífink Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1