Nástroje, díky kterým se vyhnete „velkému bratrovi“, aneb Jak obejít Google?

HalfPageAd-1

Živě.cz, Karel Javůrek,

07. 01. 2019 • 13:10

Vyhledávač Google nabízí opravdu nepřeberné množství služeb. Pokud se mu chcete ale z nějakého důvodu vyhnout, můžete se porozhlédnout po jeho alternativách. Které ho nahradí? Redakce Živě.cz přináší několik tipů.

Mobile-rectangle-3

Vyhledávání

Google je ohromnou zásobárnou uživatelských dat, až to některé lidi může děsit. Jiným zase může vadit, že jsou tyto informace využívány k cílené reklamě. A některým je Google prostě jen nesympatický. Ať už jsou důvody jakékoli, tak i přes zdánlivou všudypřítomnost Googlu nemusíte jeho služeb využívat.

Podíváme se teď na vybrané alternativy k nejrozšířenějším službám Googlu. A začneme vyhledáváním. V tom je Google pochopitelně nejlepší, ale najde se i použitelná konkurence.

DuckDuckGo je jasnou náhradou, protože je to nejúspěšnější anonymní vyhledávač, který funguje i v češtině a vyhledává na českých stránkách. Umí už i pokročilé funkce, stejně tak obrázky a podobně. Jeho obliba nyní velmi roste.

Mezi další alternativy lze zařadit taktéž anonymní StartPage, searX nebo Qwant (podporuje češtinu). Pokud vám vadí Google, ale Microsoft ne, vzpomeňme jeho Bing. Ani po letech však stále není ideální pro použití v češtině. Tam naopak velmi dobře obstojí Seznam.cz. 

Internetový prohlížeč

Symbolem prohlížení internetu je dnes Chrome od Googlu, který má i největší tržní podíl. Existuje ale mnoho náhrad, které poskytují stejné možností. Můžete zvolit čisté Chromium, pokud se obejdete bez podpory některých licenčně chráněných kodeků. Populární volbou je například Opera, která pracuje na stejném vykreslovacím základu, nebo Firefox, který nadchne doplňkovými funkcemi a množstvím rozšíření.

Internetových prohlížečů je obrovské množství, řada z nich si zakládá na zvýšené ochraně soukromí. Ve Windows už je také celkem dobře použitelný Edge, pokud vám tedy nevadí Microsoft v zádech. A jestli máte Mac, je asi jasnou volbou Safari.

Pošta, komunikace a kancelář

Gmail nabízí pokročilé a funkční webové rozhraní, ale i v tomto případě lze najít řadu alternativ.

Pokud Gmail využíváte v rámci G Suite a máte e-mail na vlastní doméně, migrace je jednodušší a nemusíte řešit následné přesměrování. Jinak je při opuštění Gmailu nutné účet přece jen zachovat a zajistit si přesměrování do nové schránky. Některé webové poštovní služby umožňují napárovat externí schránku skrze IMAP, což pak umožní z adresy Gmailu v případě potřeby i odesílat, aniž by se jednalo jen o zástupnou hlavičku e-mailu.

Když pomineme všeobecně známé e-mailové služby jako je iCloud, Outlook nebo e-mail od Seznamu, stojí za zmínku populární alternativy s pokročilými funkcemi, jako jsou například ProtonMail, Zoho Mail, FastMail, Canary Mail nebo Tutanota.

Vedle e-mailu Google pro komunikaci nabízí své Hangouts roztříštěné do několika verzí. Univerzální alternativou pro mobil i počítač je například Skype od Microsoftu, iMessage v kombinaci s FaceTime od Applu nebo Messenger od Facebooku. Ale nemusíte se vázat na žádného technologického hegemona, i v tomto odvětví existují samostatné alternativy. Většinou je pak ale problém, jak k jejich používání donutit i druhou stranu. Zkusit můžete třeba Signal, pokročilý Discrod se spoustou funkcí, týmový Slack, Appear.in, Telegram, Zoom nebo Wire.

K e-mailu se těsně vážnou i další kancelářské aplikace, které v případě Googlu zahrnuje služba Docs. Rovnocenné alternativy má Microsoft i Apple, připomenutí si však zaslouží Zoho a velmi schopné jsou i služby Notion nebo Quip. Čistě na psaní se zaměřuje Bear a na trochu modernější náhradu excelu pak Airtable.

Cloudový disk

I v případě ukládání souborů do cloudu, respektive jejich zálohování a synchronizaci, má vlastní řešení jak Apple (iCloud Drive), tak i Microsoft (OneDrive). Hodí se ale zmínit další alternativy, které poskytují stejnou funkčnost.

Asi nejznámější je v tomto směru Dropbox, vlastní řešení má i již několikrát zmiňované Zoho. Mezi použitelné lze zařadit i Backblaze, který pravidelně poskytuje statistiky o chybovosti používaných disků. Lze zmínit také Nexcloud, kontroverzní MEGA, Arq nebo na bezpečnost a soukromí zaměřený SpiderOak.

Co s hesly nebo mapami?

Další tipy najdete na ŽIVĚ.CZ >>> 

SDÍLET

Billboard-bottom-1