Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat divokých cellistů. Apocalyptica si v Praze připomíná 20 let od debutu

Návrat divokých cellistů. Apocalyptica si v Praze připomíná 20 let od debutu

V pražském koncertním sále Forum Karlín dnes večer vystoupí finská skupina Apocalyptica, která je známá zejména hraním písní americké rockově kapely Metallica na violoncella. Vystoupení je součástí turné pořádaného k 20. výročí prvního alba Plays Metallica By Four Cellos z května 1996. Druhý koncert bude v karlínském sále následovat v neděli večer, se stejným programem Apocalyptica vystoupí také 19. února ve Zlíně.

V první části koncertu skupina zahraje své kompletní první album v původní sestavě čtyř cellistů. Trojici Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen a Perttu Kivilaakso doplní dřívější člen skupiny Antero Manninen. Po přestávce budou znít další písně Metalliky už v nynějším složení kapely s bubeníkem Mikko Sirénem, řekla ČTK za organizátory Zdena Selingerová.

K výročí své první desky ji Apocalyptica loni v červenci vydala znovu se třemi bonusovými skladbami včetně slavné Nothing Else Matters. Turné začalo v pondělí v Ženevě, uzavře se 1. dubna na heavy metalovém festivalu v rakouském Tröpolachu.

Skupina složená z hudebníků s klasickým vzděláním začala hrát v roce 1993, dosud vydala šest studiových desek. Albem Cult, které vyšlo v roce 2000, Apocalyptica opustila coververze a začala psát vlastní skladby. Na nahrávce Shadowmaker z roku 2015 čtveřici doprovodil americký zpěvák Franky Perez, se kterým v Česku vystoupila předloni v říjnu v Praze a loni v červenci na vizovickém festivalu Masters of Rock.

Apocalyptica v Česku hrála mnohokrát. „Češi nás vždycky hodně podporovali, strašně rádi sem jezdíme hrát,“ uvedl už dřív Kivilaakso, který je bývalým členem Helsinské filharmonie.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link