Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat Mussoliniho. V satirickém filmu projíždí Itálií a zvažuje návrat do politiky

Návrat Mussoliniho. V satirickém filmu projíždí Itálií a zvažuje návrat do politiky

Benito Mussolini projíždí současnou Itálií a přemýšlí o politickém návratu. Taková je zápletka satirické komedie Sono tornato (Jsem zpět) uvedené do italských kin ve čtvrtek, uprostřed předvolební kampaně, kterou zmítají populistické a neonacistické nálady, napsala agentura AP. Italský snímek je obdobou německého filmu Už je tady zas z roku 2015, v němž se v dnešním Berlíně překvapeně probudí Adolf Hitler.

Kritika jednohlasně pochválila skryté poselství nového filmu, totiž že současná Itálie podléhá obdobnému populismu, který před necelým stoletím vynesl k moci Mussoliniho. Režisér Luca Minieri uvedl, že v italské duši se kousek duceho stále skrývá. Diktatura, jakou fašistický vůdce nastolil, ale podle něj v současnosti nehrozí. "Pozoruji však, jak se vrací populismus. Vlastně už je tady," dodal Minieri.

Kampaň před volbami, jež se mají konat 4. března, ovládá protiimigrační rétorika vedoucí středopravé koalice a populistické výkřiky antisystémového Hnutí pěti hvězd, napsala agentura AP. Krajně pravicové skupiny, například Casa Pound, navíc neblaze ovlivňovaly místní volby - nespokojenost přiživovaly protiimigračním tažením.

Mussolini, kterého hraje Massimo Popolizio, se ve filmu ocitne v římské čtvrti vyhlášené soužitím mnoha etnik. Posléze se s dokumentaristou vydává na cestu po celé Itálii - chce zjistit, zda by byl možný jeho politický návrat.

V jedné scéně se duce v uniformě ptá kuchaře, zda by souhlasil s návratem diktatury. Ten mu odpoví, že by chtěl "svobodnou diktaturu, žádnou despocii". "Jen jedna strana?" ptá se filmový Mussolini svého protějšku. "Nanejvýš dvě," odpovídá kuchař.

"Italové se na rozdíl od Němců se svým diktátorem ještě nevypořádali," citoval režiséra deník La Repubblica. "Jsem přesvědčený, že kdyby se Mussolini dnes vrátil, volby by vyhrál. Jeho vláda by ovšem do dvou let padla," dodal Minieri.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1