Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečí je všude a špehovat vás může i hračka. Jedenáctiletý Američan ohromil bezpečnostní experty

Nebezpečí je všude a špehovat vás může i hračka. Jedenáctiletý Američan ohromil bezpečnostní experty

Jedenáctiletý Američan Reuben Paul ohromil svými zjištěními i zkušené bezpečnostní experty. Na konferenci v Nizozemsku názorně převedl, že pokud nás chce někdo špehovat či poškodit, má k tomu takřka neomezené možnosti. Zbraní se může stát prakticky cokoliv – od plyšového medvídka po lednici. 

Podle Reubena může být k útoku použito jakékoliv zařízení, které je schopné se připojit na internet a má v sobě zabudované rozhraní bluetooth. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili bezpečnostní experti, kteří se sjeli na konferenci do Nizozemska. Teprve jedenáctiletý školák se jim pomocí několika jednoduchých úkonů naboural do mobilů a skrze ně pak ovládal hračku pro děti.

Jak toho docílil? Prostřednictvím zařízení Raspberry Pi – běžně dostupného jednočipového počítače velikosti platební karty – se připojil ke všem mobilům v místnosti, které měly aktivní bluetooth.

Jedním z mobilů se pak naboural do svého robotického plyšového medvěda, kterého předtím přes bluetooth a wifi připojil ke cloudové službě, aby mohl přijímat a posílat zprávy. Poté, co tak učinil, mu přikázal zhasnout světlo v místnosti a nahrát zvuk z publika. Ukázal tak, jakému vážnému nebezpečí jsme my i naše děti každodenně vystaveni. 

Veškeré domácí spotřebiče, světlo v ledničcce, prostě cokoliv, co je propojeno s internetem a má bluetooth, může být zneužito ke špehování či nám ublížit,“ zdůrazňuje Reuben. „Mohou být zneužity ke krádeži soukromých informací, jakou jsou například hesla; někdo přes ně může tajně sledovat děti, nebo si pomocí GPS zjistit, kde se nachází určitá osoba. A co je děsivější, hračkou může kdokoliv dítěti říct ‚ sejdeme se tady, vyzvednu tě,“ dodal Reuben.     

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1