Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekané dopady globálního oteplování. Z medvědů na Aljašce se pomalu stávají vegetariáni

Nečekané dopady globálního oteplování. Z medvědů na Aljašce se pomalu stávají vegetariáni

Fotografie na kost vyhublých ledních medvědů z norských ostrovů Špicberky v Severním ledovém oceánu před dvěma lety vyděsily svět. Staly se důkazem smrtících účinků globálního oteplování, kvůli kterému nemají zvířata často co jíst. Oteplování však podle odborníků přimělo ke změně jídelníčku i medvědy na Aljašce.  Místo lososů totiž přecházejí na vegetariánskou stravu v podobě černého rybízu, který dozrává dřív než v minulosti.

Podle studie americký vědců by hnědí medvědi žijící na aljašském ostrově Kodiak měli spořádat až 75 procent lososů připlouvajících do místních řek kvůli tření, které končí někdy koncem srpna. Poté, co tato strava bohatá na protein odpluje, se medvědi obvykle přeorientují na černý rybíz, který dozrává koncem srpna nebo začátkem září.

Globální oteplování však dopadá i na Aljašku, a kvůli vyšším teplotám tak ovoce dozrává už v polovině července. Medvědi, kteří si najednou mohli vybrat, jakou stravu zvolí, podle nejnovější studie sahají spíš po rybízu.

S překvapivým zjištěním přišla studie zveřejněná v magazínu Proceedings of the national Aacademy of Sciences (PNAS), o které informoval deník The Independent.

„V letech s abnormálně vysokými jarními teplotami dozrával černý rybíz o několik týdnů dřív a byl k dispozici v době, kdy se lososi rozmnožovali v přítokových proudech,“ píše se ve studii.

„Medvědi opustili třecí proudy lososů, kde tradičně zabili asi 25 až 75 procent z nich, aby přešli na sběr rybízu, který byl na keřích vedle,“ dodávají vědci, podle kterých může mít změna chování medvědů dopad na celý ekosystém.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1