„Něco tak dobrého ČT ještě neudělala.“ Film Dukla 61 o smrti 108 horníků ohromil diváky i kritiky | info.cz

Články odjinud

„Něco tak dobrého ČT ještě neudělala.“ Film Dukla 61 o smrti 108 horníků ohromil diváky i kritiky

Film režiséra Davida Ondříčka Dukla 61 o největší důlní katastrofě 60. let, při níž zemřelo 108 horníků zavalených v dole, sklízí od svého uvedení samou chválu. Mnozí ho už teď považují za přelomový, jiní za největší filmovou událost roku.

V pondělí první díl katastrofického filmu podle skutečné události Dukla 61 sledovalo na České televizi hned 952 tisíc diváků a stal se tak vítězem televizního večera. A většina lidí ho, alespoň podle prvních reakcí, hltala se zatajeným dechem. Herci během natáčení museli vydržet šílené hornické podmínky, zažili stísněný prostor hluboko pod zemí, panické ataky klaustrofobie, špínu, velký chlad nebo naopak spalující horko. Ovšem pořád to byl jen zlomek toho, čím si ve skutečnosti prošli skuteční ostravští horníci, kteří v dolech v roce 1961 přišli o život.

Dvoudílný televizní film zachycuje osudy rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století se 108 oběťmi, která měla být zapomenuta. První díl je rodinné drama, druhý spíš katastrofický film. Milan Šlachta (Marek Taclík) je revírníkem na Dole Dukla, jeho žena Marie (Martha Issová) je v domácnosti. Jejich osmnáctiletý syn Petr čeká se stejně starou dívkou dítě. Aby získal byt a zajistil svou rodinu, nastupuje do stejného dolu jako otec. Dne 7. 7. 1961 vypukne v dole požár a na povrchu statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí.

Dukla 61 je příběhem velké tragédie a skutečného filmařského umu. autor: Česká televize, Totalfilm.cz

Televizní diváci jsou z dramatu, který uvedla Česká televize nadšeni. „Viděl jsem premiéru v kině a jsem naprosto nadšený. Něco tak dobrého ČT ještě neudělala. Skvělý scénář, dokonalá režie, výprava, kostýmy, masky, herecké výkony. Je až neuvěřitelné jak dobré věci umíme dělat, když chceme,“ říká další,“ pěje na film ódy jeden divák a ostatní se přidávají.

Co na film říkají filmoví kritici? Čtěte pokračování článku na webu Blesk.cz. 

Vše o filmu Dukla 61: Jaké bylo skutečné neštěstí a kdo zazářil na plátně čtěte zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud