„Něco tak dobrého ČT ještě neudělala.“ Film Dukla 61 o smrti 108 horníků ohromil diváky i kritiky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Něco tak dobrého ČT ještě neudělala.“ Film Dukla 61 o smrti 108 horníků ohromil diváky i kritiky

„Něco tak dobrého ČT ještě neudělala.“ Film Dukla 61 o smrti 108 horníků ohromil diváky i kritiky

Film režiséra Davida Ondříčka Dukla 61 o největší důlní katastrofě 60. let, při níž zemřelo 108 horníků zavalených v dole, sklízí od svého uvedení samou chválu. Mnozí ho už teď považují za přelomový, jiní za největší filmovou událost roku.

V pondělí první díl katastrofického filmu podle skutečné události Dukla 61 sledovalo na České televizi hned 952 tisíc diváků a stal se tak vítězem televizního večera. A většina lidí ho, alespoň podle prvních reakcí, hltala se zatajeným dechem. Herci během natáčení museli vydržet šílené hornické podmínky, zažili stísněný prostor hluboko pod zemí, panické ataky klaustrofobie, špínu, velký chlad nebo naopak spalující horko. Ovšem pořád to byl jen zlomek toho, čím si ve skutečnosti prošli skuteční ostravští horníci, kteří v dolech v roce 1961 přišli o život.

Dvoudílný televizní film zachycuje osudy rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století se 108 oběťmi, která měla být zapomenuta. První díl je rodinné drama, druhý spíš katastrofický film. Milan Šlachta (Marek Taclík) je revírníkem na Dole Dukla, jeho žena Marie (Martha Issová) je v domácnosti. Jejich osmnáctiletý syn Petr čeká se stejně starou dívkou dítě. Aby získal byt a zajistil svou rodinu, nastupuje do stejného dolu jako otec. Dne 7. 7. 1961 vypukne v dole požár a na povrchu statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí.

720p 360p
Dukla 61 je příběhem velké tragédie a skutečného filmařského umu.

Televizní diváci jsou z dramatu, který uvedla Česká televize nadšeni. „Viděl jsem premiéru v kině a jsem naprosto nadšený. Něco tak dobrého ČT ještě neudělala. Skvělý scénář, dokonalá režie, výprava, kostýmy, masky, herecké výkony. Je až neuvěřitelné jak dobré věci umíme dělat, když chceme,“ říká další,“ pěje na film ódy jeden divák a ostatní se přidávají.

Co na film říkají filmoví kritici? Čtěte pokračování článku na webu Blesk.cz. 

Vše o filmu Dukla 61: Jaké bylo skutečné neštěstí a kdo zazářil na plátně čtěte zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.