Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejbizarnější loupež roku: Gangsteři chtěli ukrást ostatky zakladatele Ferrari a žádat výkupné

Nejbizarnější loupež roku: Gangsteři chtěli ukrást ostatky zakladatele Ferrari a žádat výkupné

Italská policie zabránila bizarní krádeži. Skupina zlodějů plánovala ukrást ostatky zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho. S tělem se chtěli následně ukrýt v horách a požadovat za něj od rodiny tučné výkupné.

Lupiči už měli dokonce připravený plán. Na modenský hřbitov San Cataldo chtěli přijet se dvěma auty a dodávkou, ukrást ostatky a skrýt se s nimi v Apeninách. Jeden člen gangu prý už dokonce obhlížel hřbitov a hrobku a detailněji únos plánoval. Zloději chtěli za tělo Enza Ferrariho požadovat od jeho rodiny výkupné, které mělo být v hotovosti a měli údajně i zběsilý plán na převzetí slavné automobilky.

Na plánovaný zločin se přišlo v podstatě náhodou. Odhalili jej policisté, kteří šli po stopě sítě prodejců zbraní a drog a zatkli kvůli tomu desítky lidí po celé jižní Itálii. Stopy z tohoto vyšetřování je navedly i k plánovanému únosu těla Ferrariho.

Enzo Ferrari byl jedním z průkopníků Formule 1 a zakladatelem stejnojmenné značky automobilů, které patří k těm nejrychlejším na světě. Zemřel v roce 1988 ve věku 90 let a pohřben je ve městě Modena ve střední Itálii.

Krádež ostatků není ničím neobvyklým. Většinou se ale zločinci zaměřují na svaté relikvie, které kradou na zakázku pro sběratele a nepožadují za ně žádné výkupné od původních majitelů. V září 2015 ukradl například neznámý zloděj z prostějovského kostela relikviář svatého Václava s ostatky českého patrona.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1