Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejbohatší superhrdinové. Které komiksové postavičky vydělaly nejvíc?

Nejbohatší superhrdinové. Které komiksové postavičky vydělaly nejvíc?

Komiksy už nejsou tak populární jako kdysi, ale superhrdinové do zapomnění ještě neupadli. Přestože nejsou skuteční, vydělávají těžké peníze v mnoha odvětvích. Jsou ve filmech, knížkách, hračkářstvích, v obchodech s oblečením, dokonce i na obalech potravin. Pojďme se podívat na 5 nejslavnějších superhrdinů všech dob.

1) Batman

Poprvé se objevil v Detective Comics #27 v květnu roku 1939 jako výtvor Boba Kana a Billyho Fingera. Všichni jistě známe Batmanův příběh. Poté co byl svědkem vraždy svých rodičů, se mladý Bruce Wayne odhodlal zasvětit svůj život ochraně města Gotham před zločinci. Batman je velkým úspěchem. Jen film Temný rytíř vydělal více než miliardu dolarů.

2) Spider-Man

Komiks číslo jedna společnosti Marvel má miliony fanoušků. Vytvořil ho Stan Lee (spisovatel) a Steve Ditko (kreslíř). Spider-man se poprvé objevil ve Fantastické čtyřce #15 v srpnu 1962. Poté, co Petera Parkera kousne radioaktivní pavouk, dostane se mu zázračných schopností. Má neskutečné reflexy, nadlidskou sílu a je také strojem na peníze. 

3) Superman

SupermanSupermanautor: Shutterstock

Tento gentleman s červeným pláštěm se poprvé objevil v komiksovém sešitu Action Comics #1 v červnu 1938. Spisovatel Jerry Siegel a kreslíř Joe Shuster ho obdařili superrychlostí, supersilou, ohnivým pohledem, ledovým dechem a schopností létat. Clark Kent, jak se Superman jmenuje, když zrovna nezachraňuje planetu, se objevil v řadě seriálů, filmů, ale taky ve video hrách, knihách a novinách.

4) Iron Man

Poté, co bohatý podnikatel Tony Stark utrpěl zranění srdce, když byl unesený teroristy za účelem sestrojení zbraně hromadného ničení, nezaváhal a místo bomby si sestrojil ikonicky známý červeno-žlutý oblek. Od té doby Tony zachraňuje svět a je hvězdou už tří hollywoodských blockbusterů.  

5) Wolverine

WolverineWolverineautor: Shutterstock

Tento mutant se třemi ocelovými drápy na rukách a faktorem hojení, díky kterému nemůže prakticky zemřít, je dalším skvělým výtvorem z dílny Marvelu. Poprvé se objevil v Neuvěřitelném Hulkovi #180 v listopadu 1974 a později získal na oblibě jako člen skupiny X-Men. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1