Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejhorší pro psychické zdraví je instagram, říká nová studie. Dobře nedopadly ani facebook a twitter

Nejhorší pro psychické zdraví je instagram, říká nová studie. Dobře nedopadly ani facebook a twitter

Ze všech sociálních sítí má nejhorší vliv na duševní pohodu mladých lidí instagram, tvrdí nová studie. Ani další zkoumaná sociální média ovšem nedopadla na jedničku. Drtivá většina jich totiž měla více negativních vlastností, než těch pozitivních, uvádí deník Independent. 

Studie zkoumala, jak jednotlivé sociální sítě působí na duševní zdraví a pocit mentální pohody mladých lidí ve věku 14 až 24 let. Královská společnost veřejného zdraví (RSPH), která výzkum organizovala, nechala respondenty odpovídat na dotazníky, které zkoumaly různé negativní důsledky užívání sociálních sítí. Mezi otázkami, na které zpovídaní odpovídali, bylo zda jim konkrétní sociální sítě způsobují úzkost, depresi či poruchy spánku, zda jim navozují pocit osamělosti, vystavují šikaně či takzvanému syndromu FoMo – strachu ze zmeškání.

Podle odpovědí dotázaných instagram zcela propadnul. Sociální síť zaměřená na sdílení fotografií měla podle výsledků špatný vliv na spací návyky, poškozovala vnímání vlastního tělesné atraktivity a zvyšovala syndrom FoMo.

Jen o trochu lépe dopadnul snapchat, kterému respondenti vytýkali především zvyšování syndromu FoMo a vyšší výskyt šikany. Facebook se umístil uprostřed ankety, jeho hlavními nedostatky na duševní zdraví jsou podle studie prezence šikany a negativní vliv na spánek. Twitter se umístil o něco lépe než sociální síť Marka Zuckerberga, nicméně i u něj rovněž převažoval vliv podobných negativních efektů.

„Je zajímavé, že instagram a snapchat obsadily poslední místa. Obě platformy jsou zaměřeny primárně na obraz, což může být důvodem, proč vedou u mladých lidí k pocitům méněcennosti a nervozity,“ komentovala výsledky výzkumu Shirley Cramerová, ředitelka RSPH.

Jedinou sociální sítí, u které výzkumníci zaznamenali více pozitivních atributů, než těch negativních, byla síť YouTube. I ta však, stejně jako i ostatní platformy, měla negativní vliv na spánek respondentů.

„Sociální média jsou popisována jako více adiktivní, než například alkohol a cigarety. Studie naznačuje, že již není možné je ignorovat pokud se bavíme o duševním zdraví mladých lidí,“ dodala Cramerová.