Nejhorší pro psychické zdraví je instagram, říká nová studie. Dobře nedopadly ani facebook a twitter | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejhorší pro psychické zdraví je instagram, říká nová studie. Dobře nedopadly ani facebook a twitter

Nejhorší pro psychické zdraví je instagram, říká nová studie. Dobře nedopadly ani facebook a twitter

Ze všech sociálních sítí má nejhorší vliv na duševní pohodu mladých lidí instagram, tvrdí nová studie. Ani další zkoumaná sociální média ovšem nedopadla na jedničku. Drtivá většina jich totiž měla více negativních vlastností, než těch pozitivních, uvádí deník Independent. 

Studie zkoumala, jak jednotlivé sociální sítě působí na duševní zdraví a pocit mentální pohody mladých lidí ve věku 14 až 24 let. Královská společnost veřejného zdraví (RSPH), která výzkum organizovala, nechala respondenty odpovídat na dotazníky, které zkoumaly různé negativní důsledky užívání sociálních sítí. Mezi otázkami, na které zpovídaní odpovídali, bylo zda jim konkrétní sociální sítě způsobují úzkost, depresi či poruchy spánku, zda jim navozují pocit osamělosti, vystavují šikaně či takzvanému syndromu FoMo – strachu ze zmeškání.

Podle odpovědí dotázaných instagram zcela propadnul. Sociální síť zaměřená na sdílení fotografií měla podle výsledků špatný vliv na spací návyky, poškozovala vnímání vlastního tělesné atraktivity a zvyšovala syndrom FoMo.

Jen o trochu lépe dopadnul snapchat, kterému respondenti vytýkali především zvyšování syndromu FoMo a vyšší výskyt šikany. Facebook se umístil uprostřed ankety, jeho hlavními nedostatky na duševní zdraví jsou podle studie prezence šikany a negativní vliv na spánek. Twitter se umístil o něco lépe než sociální síť Marka Zuckerberga, nicméně i u něj rovněž převažoval vliv podobných negativních efektů.

„Je zajímavé, že instagram a snapchat obsadily poslední místa. Obě platformy jsou zaměřeny primárně na obraz, což může být důvodem, proč vedou u mladých lidí k pocitům méněcennosti a nervozity,“ komentovala výsledky výzkumu Shirley Cramerová, ředitelka RSPH.

Jedinou sociální sítí, u které výzkumníci zaznamenali více pozitivních atributů, než těch negativních, byla síť YouTube. I ta však, stejně jako i ostatní platformy, měla negativní vliv na spánek respondentů.

„Sociální média jsou popisována jako více adiktivní, než například alkohol a cigarety. Studie naznačuje, že již není možné je ignorovat pokud se bavíme o duševním zdraví mladých lidí,“ dodala Cramerová.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.