Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejlepší jídlo na palubě letadla? Muž zhodnotil už 400 pokrmů nabízených aerolinkami

Nejlepší jídlo na palubě letadla? Muž zhodnotil už 400 pokrmů nabízených aerolinkami

Kevin English je ve vzduchu jako doma. Na leteckou dopravu byl zvyklý odmalička, jelikož kvůli otcově zaměstnání jeho rodina pendlovala mezi Velkou Británií a Blízkým východem. Pamatuje zlatou éru 70. a 80. let, nejlepší jídlo měl ale teprve před rokem. Než ho našel, zkonzumoval a ohodnotil neuvěřitelných 400 pokrmů.

English odmala pravidelně létal z Blízkého východu, kde pracoval jeho otec, s rodinou za prarodiči do Velké Británie. Vysoko nad zemí byl i svědkem 70. a 80. let v letecké dopravě, které se dodnes přezdívá zlatá éra. „Tehdy jsme dostávali steaky a jídlo se podávalo na skleněném nádobí s klasickým příborem,“ vzpomínal pro list Independent.

Amatérský foodkritik na dětství v oblacích vzpomíná s potěšením, tehdy pro něj servírované pokrmy představovaly možnost, jak okusit nezvyklé chutě nebo si naopak připomenout vzdálený domov. V deseti tisících metrech například poprvé jedl olivy, které do té doby neznal.

„Když jsem byl dítětem, v letadlech se běžně servírovala normální jídla jako klobásy, anglická snídaně nebo citronový koláč. Létali jsme s aeroliniemi BOAC (pozn. dnes British Airways) a jejich jídlo mi bylo velmi blízké,“ vypráví English.

Po letech, kdy neměla letecká kuchyně právě tu nejlepší pověst, přichází v současnosti podle zcestovalého muže opět zlepšení. Především se ale týká první třídy a byznys třídy, kde se dají podle jeho slov sehnat skutečné lahůdky.

Právě v nejluxusnější třídě ochutnal před rokem nejlepší jídlo, se kterým měl kdy tu čest se v oblacích setkat. Protřelého cestovatele nadchl devítichodový tradiční pokrm zvaný kaiseki, který mu nabídli na palubě stroje Japan Airlines.

AirlineMeals
Web, který sdružuje jídelní recenze lidí, kteří využívají leteckou dopravu, vznikl v roce 2001. Jeho zakladatel Marco Hart často létal z Amsterdamu za svou přítelkyní v Istanbulu. Turecká jídla mu připadala zajímavá, a tak je začal fotit. Když se jednou nudil v práci, vložil snímky na internet a vznikly oblíbené stránky. Mezi recenzemi 724 leteckých společností z celého světa mají své zastoupení i České aerolinie, Travel Service a Smart Wings.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link