Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejočekávanější filmy roku 2018: Velký přehled podle kategorií

1080p720p360p

Máte rádi klasiku od klasiků, nebo jste fajnšmekři a hledáte ukrytý klenot? Anebo se těšíte na pokračování či předělávku svého oblíbeného filmu? Ve všech případech jste tu správně. Připravili jsme pro vás přehled nejočekávanějších filmů roku 2018.

U kormidla klasik

Některé z následujících titulů nejspíš v českých kinech neuvidíme buď vůbec nebo se zpožděním, o to víc si ovšem zaslouží být zmíněny. Když točí legendy, je totiž zážitek zaručen.

Ready Player One (29. 3.)

Velikonoční sci-fi o vajíčku v dystopickém světě… No dobře, ve skutečnosti je děj novinky Stevena Spielberga o něco komplikovanější, ale koho by to zajímalo, když je na plakátech jméno (někdejšího) krále Hollywoodu. (PS: Ne, z toho vajíčka nevylezou dinosauři. I když dinosauři mimochodem letos taky přijdou.)

Psí ostrov (10. 5.)

Animovaní pejsci by normálně spadali spíš do kategorie dětské zábavy, nicméně tyhle rozpohyboval Wes Anderson a mluví hlasy veteránů jeho světa, tedy Billa Murrayho, Jeffa Goldbluma a Edwarda Nortona. Kdo má jako my slabost pro andersonovskou poetiku a nebo se aspoň dobře bavil u jeho Lišáka Foxe, už si jistě datum premiéry píše do diáře.

Paříž 15:17’ (10. 5.)

Rekonstrukce hrdinské záchrany vlaku mířícího do Paříže s teroristou na palubě z dílny Clinta Eastwooda. Tady se evidentně cílí na Oscary.

Unsane (u nás zatím bez distribuce)

Už měl být několikrát v “důchodu”, tedy aspoň podle svých slov, nicméně zatím se tak nestalo: Steven Soderbergh zplodil další film a nebyl by to on, aby se na něm patřičně nevyřádil. Prý půjde o horor, natočil ho extrémně rychle a tajně a ještě k tomu pouze za pomoci iPhonu. Něco mi říká, že se budeme opravdu bát.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot (u nás zatím bez distribuce)

Dalšího z nonkomformních klasiků, Guse van Santa, zaujal osud Johna Callahana, kreslíře, jenž se nebál dotknout “nedotkutelných” včetně nemocných a invalidů (k nimž se sám řadil). V hlavní roli čím dál impozantnější Jonah Hill (Vlk z Wall Street).

Black Klansman (u nás zatím bez distribuce)

Film, o němž se zřejmě bude hodně mluvit, a nejen proto, že ho natočil Spike Lee. Vypráví totiž příběh skutečného detektiva, jenž se - ač černoch (!) - dostal v přestrojení pod pokličku Ku Klux Klanu. Titulní postavu ztvárnil John David Washington, syn slavnějšího Denzela.

Widows (15. 11.)

Tohle by mohla být lahůdka, navíc (přinejmenším herecky) oscarová. Původní britský televizní seriál převedl na plátno Steve McQueen ve spolupráci s autorkou předlohy k Fincherově Zmizelé Gillian Flynnovou a před kamerou defilují jména jako Liam Neeson, Colin Farrell nebo Robert Duvall.

The Irishman (u nás zatím bez distribuce)

Scorsese, De Niro, Al Pacino. A projekt, jenž režisér vydupával ze země deset let. Potřebujete vědět víc? My ne!

Další tipy v pokračování článku na Reflex.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1