Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejslavnější kardiochirurg Česka Pirk končí. Zachránil i Gotta

Nejslavnější kardiochirurg Česka Pirk končí. Zachránil i Gotta

Hvězda české kardiochirurgie Jan Pirk (69) odchází z pozice přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie v IKEM. Operovat ale bude dál.

Proč se rozhodl skončit v prestižní funkci? „Vnímám to jako přirozený vývoj. Moji žáci už dorostli a můžou po mně práci převzít,“ vysvětluje profesor Jan Pirk. K jeho povinnostem ve funkci patřilo třeba dohlížení na rozpočty klinik, přístrojové vybavení i personální obsazení. „Funkci jsem zastával 26 let, teď se těším, že budu mít čas na odbornou literaturu a na rodinu. Manželka se pochopitelně těší hlavně na to druhé,“ usmívá se profesor Pirk.

Na místo nastupuje Pirkův žák docent Ivan Netuka (44). „Převzít řízení kliniky pro mě znamená především velkou zodpovědnost vzhledem k výsledkům, kterých pan profesor dosáhl. Jsem nesmírně rád, že zůstává plně aktivní, abychom mohli nadále čerpat z jeho odborných zkušeností,“ uvedl.

„Operovat plánuji ve stejné míře jako dosud,“ říká Jan Pirk, který zvládne okolo 220 operací ročně. Zároveň zůstane na pozici šéfa Kardiocentra, které zastřešuje všechny kardiologické kliniky IKEM. „Budu tak moci na všechno dohlédnout, ale rutinní vedení kliniky jsem předal,“ vysvětluje.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesku.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link