Největší vědecká studie o antikoncepci přinesla překvapivý výsledek | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší vědecká studie o antikoncepci přinesla překvapivý výsledek

Největší vědecká studie o antikoncepci přinesla překvapivý výsledek

Antikoncepce není zdraví škodlivá a ženy dlouhodobě chrání před některými druhy rakoviny. S tímto odhalením nyní po několikaletých výzkumech přišli experti ze skotské univerzity v Aberdeenu. Nejenže tak vyvrací podezření, že antikoncepce tělu škodí, ale navíc potvrzují, že ženy, které braly pilulky ve svých produktivních letech, jsou díky tomu proti rakovině chráněny i ve stáří.

Aberdeenští vědci zjistili, že ženy, které v produktivním věku braly pilulky proti početí, mají mnohem nižší šanci, že se u nich objeví některé druhy rakoviny. Chráněny jsou dokonce až 30 let po skončení užívání medikamentů. Podle výzkumu se jim častěji než ostatním vyhýbá rakovina střev, nádory v děloze a zhoubné bujení na vaječnících.

Závěry studie vychází z dlouhodobého sledování 46 tisíc žen, které výzkumníci pozorovali více než 44 let, protože chtěli ověřit účinky pilulek, které by se mohly objevit až po několika letech od užívání. „Zajímali jsme se také o celkovou statistiku toho, nakolik orální antikoncepce ovlivňuje výskyt rakoviny v pozdějším věku. A nepotvrdilo se, že by pilulky zvyšovaly riziko rakovinotvorného bujení,“ uvádí pro The Guardian autorka studia Lisa Iversenová.

Aberdeenská studie je nejdelší prováděný výzkum účinků antikoncepčních pilulek na světě. Právě díky tomu jsou výsledky studie aplikovatelné, i co se týče vyhodnocování dlouhodobých rizik. „Podle našich pozorování chrání pilulky ženy před určitými druhy rakoviny i po 30 letech od konce jejich užívání,“ potvrzuje Iversonová.

Antikoncepce ale není úplně neškodná. V roce 2013 dokonce ve Francii zakázali tehdy hojně používanou antikoncepci Diane, která stála za smrtí nejméně čtyř dívek, které zemřely na trombózu.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v roce 2015 vyhledalo ošetření kvůli nádorům 169 tisíc Čechů. Trend podle dat klesá, ještě v roce 2005 skončilo kvůli rakovině v nemocnici 203 tisíc lidí. Podle údajů Eurostatu jeden ze čtyř zemřelých Evropanů podlehl rakovině. Zhoubné bujení častěji zabíjí muže a v Česku tvořilo v roce 2014 čtvrtinu všech úmrtí.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.